Kabil – Jose Saramago

Saramago’nun ölmeden önce yazdığı son romanı…

José Saramago ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.

Adem ile Havva’nın oğlu, kardeş katili, “sürgün ve gezgin” Kabil’le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit’in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.

Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim’den Nuh’a, Adem ile Havva’dan Eyüb’e, Lilith’e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.

Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir?
(Tanıtım Bülteninden)

?İncil?in Tanrı?sı güvenilir değil, kötü biri ve öç almaya kararlı. İncil?de acımasızlık, zina, her türlü şiddet ve kan dökme var. Bu inkâr edilemez? Jose Saramago (24/10/2009 tarihinde Radikal Gazetesi’nde yayımlanan “Kilise Jose Saramago’ya tepkili” adlı yazı)

Kitabın Künyesi
Kabil
Orjinal isim: Kaim
Jose Saramago
Çeviri: Işık Ergüden
Kırmızı Kedi Yayınevi / Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
Ekim 2011,
152 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here