Kapitalizmin Tarihi 1500 – 2010 – Michel Beaud

kapitalizmin_tarihiDünyaca tanınmış bir iktisat tarihçisi ve kuramcısı olan Michel Beaud, çevrildiği her dilde büyük bir ilgiyle karşılanan bu kitabında kapitalizmin doğuşunu ve gelişimini tüm ayrıntılarıyla çözümlüyor. Ticarete dayalı Batı toplumlarının tüm dünyaya hükmeden bir güç haline geldiği bir doğal çevrede yine ticaretle yaşayan Doğulu eşdeğerlerinin neden kapitalizmin diye bilinen bu yaratıcı ve yıkıcı olgunun bir parçası olarak görülemeyeceği üzerinde duran Beaud, XVI. yüzyıldan başlayıp kapitalizme uzanan süreci, toplumsal sınıflar ve hükümet etme biçimlerinde görülen değişiklikleri, Avrupalı fatihlerin başını çektiği ilk fetih dalgasını ve bütün bunlarla bağlantılı iktisadi ve siyasi yapıyı İncelikli bir tahlille gözler önüne seriyor.

Feodal toplumların arkaik yapısından sanayi sonrası dünyanın dört taraftan çevrelenmiş güncelliğine varan yoğun ve özellikli bir araştırma.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Kapitalizmin Tarihi 1500 – 2010
Michel Beaud
Yordam Kitap / Kuram / Siyaset Dizisi
Türkçe
448 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9786051720708
Çeviri : Fikret Başkaya

Yorum yapın

Daha fazla Politika, Tarih
Kentin Mutenalaştırılması – Hazırlayanlar: Neil Smith, Peter Williams

"Mutenalaştırmaya ilişkin geliştirilen tanımlara baktığımızda, konut alanlarının rehabilitasyonundan daha kapsamlı bir süreçle karşı karşıya olduğumuz açıktır.... Kent peyzajında ortaya çıkan...

Kapat