“Kayıp Diyar”

Kitabı elime aldığımda 5 buçuk yaşındaki oğlum Güney için ağır bulmuştum. Yine de oğlumun fikrini almak istedim, neticede kitabı ağır bulan bendim. Onun düşüncesi de önemliydi.

Kayıp Diyar eğlenceli pencerelerle dolu. Yayın dünyasında “Üç Boyutlu-Pencereli” ya da Pop-up diye geçen türlerden.

İlk sayfasındaki “Her şeyin ve her yerin sihirli olduğu Kayıp Diyar’a giriyorsun. “ cümlesi Güney’i çok heyecanlandırdı. Rengârenk ve özenle yapılmış resimlerle masal kahramanlarını ve onların kayıp eşyalarını bulmaya çalışmak ikimiz için de çok eğlenceliydi. Her sayfada bulmamız gereken kayıp eşyaları ararken dikkatimizi olağanüstü yoğunlaştırıyorduk. Gizemli eşyayı bulmanın hazzını yaşayan oğlumun yüzündeki mutluluğu görmek mutluluk vericiydi.

Okumayı bilmediği için kitapları okurken genellikle ben aktif olurum. Kayıp Diyar ise her soruyla çocuğu da en az ebeveyni kadar konuşan durumuna getiriyor. “Çirkin kız kardeşlerle selamlaşan kim?” gibi sorular çocuğu masalın konuşanı, yorumlayanı, inceleyip araştıranı yapıyor.

Tüm gizemli eşyaların korsanlar tarafından toplandığı sandığı ise hangi eşyanın kime ait olduğunu hatırlamaya çalışarak, olmadıysa başa dönerek inceledik. Defalarca geriye döndü, sandıkları bulmaya çalıştı. Kitaplarla arası her zaman iyi olan Güney kendisi açısından sürprizi bol Kayıp Diyar’a bayıldı.

Kitaplarla arası iyi olmayan, yoğunlaşma güçlüğü çeken çocuklar için bu türden kitaplar yol açıcı olabilir. Elbette tek başına sihirli değnek gücüne sahip değil.

Televizyon ya da tabletin tek taraflı kollarının çocuğuna yaşattıklarından sıtkı sıyrılmış, birkaç saat boyunca çocuğuyla birlikte nitelikli zaman geçirmek isteyen anne babalar için cankurtaran görevi görebilir.

Bu türden kitapların yol açtığı en önemli sorun ise ertesi gün çocuğunuza başka bir kitap sunmak zorunda olmanız. Sorulara bir kez doğru yanıt verdiklerinde kitabı tüketmiş oluyorlar ve bir daha sihri kalmıyor. Güney için en azından böyle oldu sonuç. Belki birkaç ay ara verilip tekrar okutulduğunda aynı heyecanı duyabiliriz. Ya da aynı tür kitabı olan bir arkadaşımızla değiş tokuş yapabiliriz.

Hatice Akça
08-01-2015 http://ilerihaber.org/

KÜNYE: Kayıp Diyar (Yaratıcı Çocuklar için Pencereli Keşif Kitabı), Yazan: Tim Martyn, Çeviren: Sevgi Atlıhan, Türkiye İş Bankası Yayınları, 2014, 16 sayfa,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here