Mehmet Söğüt’ün “Mucizevi Hayatlar” adlı öykü kitabına dair – İsmail Güner

Mehmet Söğüt’ün Sınırsız Kitap ve Yayıncılıktan çıkan “Mucizevi Hayatlar” adlı kitabını bir solukta okudum?
Sevgili Mehmet’i, belli bir süredir tanırım. Hayatın her hâlini yaşamış, hayatın zorlu yaşamından öğrenmiş bir insandır.
Kitap’ta Avrupa’ya savrulan mülteci insanlarımızın yaşamını konu alan hikâyelerini okuyacaksınız. Aynı zamanda güneş ülkesinin çocuklarının direnişini içeren, acıları, kederleri ve mutlulukları okurken bir kez daha yaşayacaksınız?
Edebiyata düşkünlüğüyle bilinen sevgili Mehmet’in Sınırsız Kitap ve Yayıncılık tarafından Mayıs 2013’de yayınlanan “Mucizevi Hayatlar” adlı kitabı tamamen edebi bir çalışmadan oluşuyor.
Yazarın hikâyelerini gözden geçirip okuduğumda çok şaşırdım, bir yazar ikinci hikâye eserini böylesine ustalıkla, böylesine zengin, üstelikte gelişmiş bir hikâye stili yaratarak nasıl yazmış diye. Mehmet arkadaşın yeteneğinin, geçmiş politik kültürünün elbette bunda payı büyüktür.
Toplumsal olgular ile ilgili bilgi ve veri taşıyan kitap, yerinde ve yurdundan edilmiş toplulukların davranış biçimlerini ve köklerinden kopartılmış insanların psikolojik ruh hâllerini yansıtıyor.
Hikâyelerin anlatış tarzı çok önemlidir. Hikâyeler, edebiyatta önemli bir yere sahiptirler. Günümüzde biraz ihmal edilen bir dal hâline gelmiştir.
Yazar olayları anlatırken anlatım tarzıyla okuyucunun olayı kafasında canlandırabilmeyi sağlayabilmektedir.
Günümüz anti sosyal çağın hükümran olduğu bu zaman tüneli içinde, bir hikâye, iki satır yazı çok önemlidir.
Sürgünde yazı yazmak, biliyorum ki acı vericidir, hüzün vericidir. Yazarı toplumunda koparmadığı için umut vericidir.
Sürgün yerinde göçmen yaşamı sürdüren Mehmet Söğüt, yeni olan şiirsel ve edebi çalışmasını öykülerle taçlandırarak bu ürünüyle edebiyat dünyasının kapılarını da bir kez daha aralamış oldu.
Kitabın içeriği, yazım biçimi ustaca ve zengin bir kelime hazinesiyle oluşturulmuş; deneyimli bir yazar adabıyla kaleme alındığı ilk sayfaları okunur okunmaz yalın ve sade bir dille öykülerini perçinlediği anlaşılıyor.
Yazar hikâyeler kümesinde daha derin, daha toparlayıcı, karakterleri daha belirgin kılan anlatım imgesiyle, okuyucuyu çeşitli mekânlarda yaşanan olaylar örgüsüyle tanıştırıyor.
Hep şunu söylerim; yerel değerler taşımayan yazımların, evrensel bir nitelik taşıyamayacağı ve ayaklarının havada kalacağını belirtmişimdir.
Roman tarzındaki kelime hazinesiyle zengin gayet hoş olan öyküler, yer yer hüzünlü, aşkı sevdayı, sevgiyi anlatan bu kitap, Anadolu?nun çeşitli yerlerinde yapılan zulmü, tarihini, inancını, dilini, doğasını, aşkını ve sevdasını işlemiş ve doğup büyüdüğü toprakların özlem ve hüznünü derin yansıtmış.
Sevgili dostum Mehmet Söğüt?ü bir kez daha kutlarken, ileriki çalışmalarında başarılar diliyorum?

İsmail GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here