Newton ve Gök Mekaniği – Jean-Pierre Maury

“Temmuz 1665?te, Cambridge Üniversitesi, her yanı kırıp geçiren veba salgını yüzünden kapılarını kapayıp öğrencileri ve profesörleri yolcu eder. Eve dönenler arasında, henüz diploma almış yirmi üç yaşında bir genç vardır: Isaac Newton. Doğduğu köyde bir yıl geçirecektir, buluşlar açısından öylesine zengin bir yıl olacaktır ki bu, tarihte ?Annus mirabilis? anılacaktır: harika yıl.”

İnsanlar için evrensel bir buluşu benimsemenin en gözde yolu onun bayağılaştırılması olmuştur çoğu kez: Newton ve elması buna önemli bir örnek oluşturur. Tatlı bir güz akşamı, İngiltere\’de, kırda bir elma ağacı, biraz rüzgar, biraz zeka… Oysa tarihin en büyük gökbilimcisi Isaac Newton teleskopu keşfetmiş, ışığın doğasını anlamaya çalışıp genelçekim yasasını açıklamıştır. Hayranları olduğu kadar düşmanları da olmuştur. Çağdaşları olan büyük gökbilimciler arasında, Newton bilim göğünün en güzel uydularının çevresinde döndüğü bir gezegendir.

Jean-Pierre Maury, 23 Eylül 1937?de doğdu. Paris VII Üniversitesi?nde doçent olarak çalışıyor, fizik konulu birçok ders kitabının yanı sıra, özellikle de ?Découvertes Gallimard? dizisinde (Galilée, le messager des étoiles [Galileo, Yıldızların Ulağı], 1986) ve Comment la terre devint rond [Dünya nasıl yuvarlaklaştı], 1989) bilimsel konuları yaygınlaştırma amaçlı çalışmalar yayımladı.

Kitabın Künyesi
Newton Ve Gök Mekaniği
Yazar: Jean-Pierre Maury
Çeviren: Esra Özdoğan
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Nisan 2004
144 sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir