Sen / Tû – Mehmed Uzun

Sen (Kürtçe: Tû), Mehmed Uzun’un 1985 yılında yayınladığı ilk romanıdır. Diyarbakır ve şehirde yaşananlar üzerine kurgulanmış olan romanda anlatılanlar, simgesel bir böceğe anlatılmaktadır.[1] Uzun, bu romanında şehrin kapılarının açılışını 13 sayfa boyunca anlatır. Uzun’un diğer kitaplarına bağlı olarak, Sen romanı ölüm ile başlamaz ve biyografik özellikler taşır.
‘Kürtlerde birey mefhumu çok zayıftı. Hep cemaat-kul ilişkisi ağır basıyordu. Siyasal Kürt örgütlerinde de böyleydi. Totaliter çizgiler belirgindi her zaman. İllegalite de sorundu. Bu nedenle insani, entelektüel ilişkiler geri plana itilmişti. Buna karşı çıktım. Bu ilişki yapısını eleştirdim. Onun için Tû, yani Sen koydum ilk Kürtçe romanımın adını, bireyi öne çıkarmak için…’ Mehmed Uzun (Yazarın ölümünden önce Hasan Cemal’le yaptığı söyleşisinden)

Aşka en çok çaresizlerin mi ihtiyacı vardır?
İki çaresiz, yalnız, eksik ve kırgın yürek aynı topraktan olmalarına rağmen yazgılarına yenik düşüp, farklı cephelerde yer alır. Baz devletin derinliklerinde, yalancı bir geçmişle beslenmiş bir komutan, Kevok, üniversiteyi bırakıp sevdiğinin ardı sıra dağları mekan tutan idealist bir genç kız. Ve bununla birlikte akıp giden, bir halkın makus talihi ve gelecek işaretleri. Yazgıları, onları en umulmadık zamanda buluşturup ölüme yolcu eder.
(Tanıtım Yazısından)

Romana rojên giran. Wan rojên eş, keser, tenêbûn û hawar hawarê.
Rojên ku dikarin derî û rê li ber nivîskariyê vekin. Di van rojên wisa de, çareyek, dermanek, pencereyek û rojingek divê; Ji kesê umîdwar re….
(Arka Kapak’tan)

Kitabın Künyesi 1
Sen
Orjinal isim: Tû
Mehmed Uzun
Çeviri : Selim Temo
Yayına Hazırlayan : Esen Gür
Yayın Koordinatörü : Füsun Taş
Sayfa Düzeni : Yeşim Ercan
Sanat Yönetmeni : İbrahim Çeşmecioğlu
İthaki Yayınları / Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
İstanbul, 2006, 1. Basım
215 sayfa

Kitabın Künyesi 2

Mehmed Uzun
İthaki Yayınları / Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi
Yayına Hazırlayan : Hasan Kaya
Kapak Tasarımı : Ömer Ülkenciler
Kürtçe (Orjinal Dili:Kürtçe)
İstanbul, 2005
234 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here