Sevda Kuşun Kanadında*

“Sevda kuşun kanadında, ürkütürsen tutamazsın ökse ile sapanla vurursun da saramazsın.* (Cem Karaca)

Kanadı kırılan kuşlara benzeyen kadınlar var bu hikâyelerde, ürkek kuşlar gibi telaşlı ve yalnız. “Özgür bir kadın olmanın çelişkili yalnızlık duygusundan” kendini uzak tutan kadınların mücadelesi; özgür düşünen kadınların kazanımları, kaybedişleri ama pes etmeyişleri sonucunda; serde yalnızlık var!
“Bir insan, bir başka insanın yalnızlığını yok edecek kertede güçlü olabilir mi?” diye soruyor yazar “Sabişi” adlı öyküsünde. “Aykırı Bir Öykü “de ise anlatıların temelindeki yalnızlığa giriş cümlesidir:
“Çoğul bir yalnızlıktır ölüm, dedi Adam. Yaşamaksa tekil bir kalabalık, dedi
Kadın.”
Feyza Hepçilingirler’in, “Ürkek Kuşlar” adlı öykü kitabının beşinci basımı Ocak 2014’te Everest Yayınları’ndan çıktı. Bu basımda, aynı yıllarda yazılmış olmasına rağmen yayımlanmayan öyküler yazar tarafından tekrar gözden geçirip, ilk kez bu basımda yer almaktadır, sonradan eklenenlerle birlikte on üç öyküden oluşur.
Anlatılarda geçen şu kurtarıcısını bekleyen kadınların çaresizliğini yüzüne vuran iç sesin son kanat çırpışı olsa gerek, onurunu muhafaza eden;
“Yapacak başka hiçbir şeyi olmayan bir kimsenin, mahfazası olmayan bir alev çevresinde dönüşümüne benziyor benim halim. Yanacağım veya kanatlarım yorulunca düşeceğim bir gün. Bir kurtarıcı elin, beni çekip bu ortamdan götüreceği üçüncü bir ihtimal düşünülemez”

Bir Dağ Lalesi
Bu bölümde yer alan öykülerin birinde, annesine babası tarafından yapılan bütün kötülüklere şahit olan, babasına kızan bir çocuğun büyüyüp adam olduğunda aynı şeyleri kendi eşine yaptığı anda düştüğü o ikilem anlatılır.
“Bir Dağ Lalesi” adlı öyküde ise bir genç kızın hocasının tacizi karşısında sesini çıkartamayacak kadar aciz bırakılışı anlatılır.
Sessiz, boyun eğen ürkek kuşlar…

Kıymet Ceviz
Not: Bu yazı Evrensel Gazetesinin Kültür ekinde yayımlanmıştır.

Ürkek Kuşlar,
Feyza Hepçilingirler,
Everest Yayınları,
5. Basım: Ocak 2014, Sayfa, 118

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here