Sınıf, Kültür ve Bilinç (Türkiye’de İşçi Sınıfı Kültürü, Sınıf Bilinci ve Gündelik Hayat) – Mustafa Kemal Coşkun

Sınıf çalışmaları alanında, sınıf kültürü ve sınıf bilinci konularının oldukça sınırlı işlendiği Türkiye’de, bu konudaki eksiliği gidermeye dönük mütevazı bir girişim olan elinizdeki kitap, toplumsal sınıf sorunsalını toplumsal bilimlerin araştırma gündeminden çıkarma çabasına ve Türkiye işçi sınıfına dair günümüze dek süregelen yanlış yargılara cephe alan bir eser.
Gerek akademik, gerekse popüler tartışmalarda genellikle Türkiye’de bir işçi sınıfı kültürünün olmadığı iddia edilmiştir. Bunu ve bunun rezonansı olan iddiaları, günümüz işçi sınıfından ve mücadelelerinden tanıklıklara başvurarak olumsuzlayın bu kitap, Türkiye’de de -dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi- sürekli oluşmakta olan bir işçi sınıfının var olduğunu ve bu sınıfın yine süreç içerisinde kendisine özgü bir sınıf kültürü ve bilinci yarattığını gösteriyor.

Kitabı, benzer çalışmalardan ayrılan önemli bir başka özelliği de, alan araştırması sırasında kendileriyle görüşülen işçileri, araştırmanın basit nesneleri olarak görmemesi, onun yerine eşitlikçi, katılımcı ve sağlıklı bir bilgi üretimi için işçilerle araştırmacı arasında diyalog kuran bir dili ve yöntemi benimsemiş olmasıdır.

Bu özellikleriyle kitap, Türkiye’deki işçi sınıfı kültürünün ve bilincinin anlaşılması bakımından vazgeçilmez bir kaynak olma potansiyeli taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Sınıf, Kültür ve Bilinç
(Türkiye’de İşçi Sınıfı Kültürü, Sınıf Bilinci ve Gündelik Hayat)
Mustafa Kemal Coşkun
Dipnot Yayınları / Araştırma-İnceleme Dizisi
Mart 2013, 1.Basım
254 sayfa

2 YORUMLAR

  1. Böyle çalışmalara ihtiyaç var. Doğrusu işçi ve kamu emekçileri sendikalarının sınıf kültürü üzerine yaptığı çalışmalar var mı, merak ediyorum.
    Bu kitabı alıp hemen incelemek istiyorum.
    Umarım dağıtıma sunulmuştur.

    Müslüm Kabadayı

  2. İşçilerin Kattığı emeği Bu topraklara Görmezlikten gelinemez..
    Ençok ALINTERİNİ HARCAYAN İNSANLARDIR..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here