Sınıf Mücadelesinde Sendikalar – Erkan Aydoğanoğlu

İnsanlık tarih boyunca çıkarları birbirine karşıt olan sınıflar arasındaki mücadele, insanlığın ve toplumların ilerleyişinin temelini oluşturmuştur. İşçi ve emekçi sınıflarının sahip olduğu mücadele araçlarının başında gelen sendikalar, kapitalist toplumsal ilişkiler içinden, yine işçi sınıfının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Sendikaların sınıf mücadelesi içindeki yeri ve önemi, sendikaların siyaset ile kurduğu ilişkiler, emek tarihinin en eski ve en önemli tartışma alanlarının başında gelmektedir. İkiyüz yılı aşkın bir süredir gündemde olan sendikaların sınıf mücadelesi içindeki yeri konusu, bu cephede yaşanan tüm olumsuzluklara karşın 21. yüzyılda da önemini koruyor. Bu gerçeğin bilincinde olarak, sendikaların sınıf mücadelesi içindeki yeri, önemi ve rolünün tarihsel sınıfsal bir bakış açısıyla yeniden ele alındığı bu kitabın, konu ile ilgilenen herkes için önemli bir referans olacağını umuyoruz.

Kitabın Künyesi
Sınıf Mücadelesinde Sendikalar
Yazar: Erkan Aydoğanoğlu
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın
Baskı Tarihi: Nisan 2007
Sayfa Sayısı: 232

Erkan Aydoğanoğlu; 1977 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümde “Emek Sürecinde Esneklik ve Türkiye Emek Piyasası” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. Halen Siyasal Bilgiler Fakültesinde “Emek Sürecinde Denetimin Değişen Boyutları: Kocaeli Metal işçileri Üzerine Bir Araştırma” başlıklı doktora tez çalışmasını sürdürüyor, 2002 yılından bu yana, KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nda (Eğitim Sen) Eğitim Uzmanı olarak çalışıyor.

1 YORUM

  1. Sendikalaşma güzel ama keşke insan,iktidarlar değiştikçe sendikasını değiştirmese.Maaş bürosundayım ve bu değişimi bariz bir şekilde görüyorum.yazık sadece yazık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here