Sus Barbatus – Sadık Güvenç

Bitip tükenmeyen bir yağmur, yağmur altında bir orman, ormanda yaşayan her tür insan, insandan başka her şeye benzeyen düzen adamı hainler; hainlere kafa tutan “anarşist” gençler, gençlerin sığındığı mağaralar, mağaraların gizemi, gizemli orman, ormanın bitip tükenmeyen yağmuru, yağmurun daha da coşturup azdırdığı nehir…

Birinci cildinde her yer kütük gibi buzdu. Buz altındaki orman, ormanın koynunda sürüp giden yoksul yaşamlar, insana rağmen ben de varım diyen ormanın diğer sakinleri… Romanı okurken siz de buz tutuyorsunuz. Doğayı öylesine güçlü betimliyor yazar.

İkinci ciltte buzlar eriyor. Bahar gelmektedir. Bitip tükenmeyen yağmur altında siz de ıslanıyorsunuz ve bir bardak sıcak çayın gerçekten de bu kadar lezzetli olup olamayacağını düşünüyorsunuz. Destansı bir anlatımla sarıp sarmalanıyorsunuz. Halk hikayelerinin saf, haklıdan yana tavrı burada da karşımıza çıkıyor. Köroğlu’nun atını, Aşık Kerem’i, 12 Eylül öncesinin “halkımız için” yola çıkan devrimci gençliğini, Şeyh Fehmi Ağa’ya kafa tutan Civan Yusuf’u bir arada buluşturuyor yazar. Folklorik öğelerden ustaca yararlanıyor. Gelenekten yararlanmaya çalışan çıkarcılar ve buna ölümüne kaşı çıkan gençlerin saf, duru yaşamlarını abartıya gitmeden aktarıyor…

Kendine özgü bir dil kullanıyor Faruk Duman. Alışageldiğimiz tümce yapısı, alışageldiğimiz noktalama işaretleri başka türlü çıkıyor karşımıza. İç konuşma, geriye dönüş teknikleri sıkça kullanılıyor. Bu da anlatıma farklı çağrışımlar kazandırıyor.

Çıktığı yıl Orhan Kemal Roman Armağanı ve Cevdet Kudret Roman Ödülünü kazanan “Sus Barbatus” bir üçleme. Birinci kitapta kar ve buz altında bir orman ve köyler, kasabalar; ikinci kitapta bardaktan boşanırcasına durmaksızın yağan yağmur altında sanki buna aldırmadan yaşayan insanlar; üçüncü ciltte sanırım sarı sıcakta pişeceğiz. 12 Eylül’e doğru adım adım ilerliyoruz. Üçlemenin üçüncü kitabını merakla bekliyoruz.

Sadık Güvenç

Sus Barbatus 2, Faruk Duman, YKY, 2020 İstanbul, roman, 586 sayfa.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here