Asmalı Pencere – Mustafa Balel

Türkiye edebiyatının usta ismi Mustafa Balel bu romanında besleme kız Sırma?nın, Utarit Bey’in, Fikret Hanım ve ergenlik çağındaki oğulları Cudi ile yaşadıkları Yeşil Düş adında bir Boğaziçi yalısında başlayıp Sivas?ın bir kenar mahallesinde sona eren dramını anlatıyor.

Görülmemesi gereken bir şeyi görmüş olabilecekleri göz önüne alınarak ne kadar hizmetli varsa, bahçıvan, aşçı, uşak… Tümüne yol verilir. Sırma da bunlardan biridir. Ancak yol verilmeyip ailenin eski bahçıvanı ile evlendirilmiş ve kendini bir anda Sivas’ın bir kenar mahallesinde, Hüsnü Efendi’nin, avlusunda mermer bir mezar taşının beklediği evinde bulmuştur. Bir ayağı çukurda yaşlı ve hastalıklı bir koca… Bastırılmış güdüler… Bir o kadar güçlü bir toplumsal gözaltı…

Üç farklı mekân, üç farklı anlatıcının getirdiği bir iç dinamizm… Bireylerden yola çıkarak başarıyla gerçekleştirilen özenli bir toplum çözümlemesi… Hepsinden öte, insanı bir anda sarıp sarmalayan sıcak bir duygu seli: “Asmalı Pencere”.

Hikâyeleri ve ilk romanı ?Peygamber Çiçeği? ilgiyle karşılanan Türkiye edebiyatının güçlü kalemi Mustafa Balel?in bu romanını sizlere sunmaktan kıvanç duyuyoruz.

(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Asmalı Pencere

Mustafa Balel
Abm Yayınevi / Edebiyat / Roman Dizisi
Kapak Tasarımı: Gürkan Ceylan
Editör:Tekin Ergun
İstanbul, 2011, 1. Basım
Sayfa sayısı: 260

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here