Bir Soykırım Tarihi (20 Yıl Sonra Ermeni Tabusu Davası) – Yves Ternon

Türkiye kamuoyu Ermeni sorununa ilişkin ancak tek taraflı, resmi bir bilgilendirmeye sahip. 1915 yılında ne oldu sorusuna verilen yanıt ise; “soykırım olmadı” , “karşılıklı çatışmaydı”, “savaş hali vardı” , “önce onlar saldırdı” biçiminde yani olayların inkarından çok nitelik ve niceliğini tartışmaktan ibaret.

Peki, karşı tarafın tezleri ne? Bu, Türkiye kamuoyunca hiçbir zaman ayrıntılı biçimde öğrenilemedi.

Tarih doktorasını Sorbonne Üniversitesi’nde veren Fransız araştırmacı Doktor Yves Ternon’un çalışması, nesnel bakışı ile, karşı tarafın soruna nasıl yaklaştığını Türkiye kamuoyuna sunma olanağı da sağlıyor.

Ragıp Zarakolu kitabın giriş yazısında Ermeni tabusunun yayınlanma süreci, açılan davanın seyri ve Türkiye’de ermeni soykırımı tartışmalarında 20 yıl boyunca yaşananları özetliyor.

Kitabın sonunda ise, hukuki açıdan 8 yıl süren Ternon/Ayşenur Zarakolu davasının belgeleri yer almaktadır.

“Ermeni Tabusu”na ilk yumruğu vuranların başında geliyor Ragıp Zarakolu ve bugün artık aramızda olmayan Ayşenur Zarakolu. Elbette bu ilk olmaktan dolayı da bedelini ağır ödemişler. Hala da ödemeye devam ediyorlar.

Ayşenur ve Ragıp Zarakolu’nun “tabu yıkma” pratiği bir gerçeği daha öğretiyor insana; hayatta herşeyin bir bedeli vardır, yeter ki sen fazlasıyla ödemeyi göze al!
-Celal Başlangıç – Radikal Gazetesi-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Bir Soykırım Tarihi
(20 Yıl Sonra Ermeni Tabusu Davası)
Yves Ternon
Belge Yayınları / Belge Dizisi
Redaksiyon: Ahmet Batmaz
Kapak: Emel Akgül
Çeviri: Emirhan Oğuz
Baskı Hazırlık: Ragıp Zarakolu
İstanbul, Kasım 2012, 1. Basım
568 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here