Dilek Şurubu – Michael Ende. ‘Kötülüğe karşı iyiliğin galip geldiği bir roman.’

Michael Ende ‘Dilek Şurubu’yla, iyiliğin kötülüğe galip geldiği, belki de dünyanın en vazgeçilmez öyküsünü tekrar anlatıyor. Öykünün sonu gün gibi ortada ama Ende’nin büyüleyici dünyası ‘Dilek Şurubu’nu bir dikişte içiriyor. Böylelikle Michael Ende, bir kez daha hayallerin iyileştirici özelliğini ortaya koyuyor.
Dünyanın geleceği bir kedi ve karganın pençelerindeydi. En azından Dilek Şurubu’nda tam olarak böyleydi.
Kalpleri kötülük için atan iki büyücü İblis Şarlatan ve Zalime Vampirsoy, suları zehirleyip hayvanları öldürecek ve bütün dünyayı yok edecek alkollü bir cehennem içkisi hazırlamanın peşindeler. Gerçek kötüleri durdurmak ise temiz kalpli iki hayvana kalmıştır. Fellahoğlu Fellah adındaki kedi ve Yakup Sarsak adındaki karga dünyanın kaderini değiştirecektir. Dilek Şurubu, Michael Ende’nin Türkçeye çevirilen son romanı. Ende için hayal gücü büyücüsü diyebiliriz. Çünkü Bitmeyecek Öykü, Momo, Cim Düğme kitapları ile milyonlarca çocuk ve yetişkini büyülediği bir gerçek.
Karabasan Villası’na haciz geliyor
Öykümüz yeni yıla merhaba denilecek bir gününün sabahında, simsiyah bulutların gökyüzünü sardığı ve kar fırtınasının Ölü Park’ın üzerinden eksik olmadığı zamanda başlıyor. Sıska ve kemikli vücuduna giydiği zehir yeşili ipek sabahlığının içindeki İblis Şarlatan gece yarısına kadar bütün dünyayı saracak kötülükler hazırlamalıdır. Çünkü İblis Hazretleri tarafından bu yüzyıl için kendine olağanüstü güçler tahsis edilmiştir. Şarlatan ise bunların karşılığını şimdiye kadar layıkıyla verememiştir. Büyücünün bu yıl içinde on tür hayvanın kökünü kurutmak, beş ırmağı zehirlemek, on bin ağacı kurutmak gibi görevleri vardı ama büyücü bunların hiçbirini yapamamıştır. Üstelik yılın bitmesine sadece birkaç saat kalmıştır. Eğer bu kötülükleri gerçekleştiremezse Karabasan Villası’na haciz gelecektir. Anlaşıldığı üzere İblis Şarlatan boğazına kadar bir belanın içine batmıştır. Ve bütün bu belalardan kurtulmak için tam yedi saati vardır. Bir de nefret ettiği teyzesi büyücü Zalime Vampirsoy ile işbirliği yapmak zorunda olması Şarlatan’ın iyice canını sıkar.

Kötülük şurubunun temeli
Zalim iki büyücü, çareyi birlikte bir dilek şurubu hazırlamakta bulur. Şeytanarşivatmasyondehalkolcehennemi adı verilen dilek şurubunu içerek, isteklerini yılbaşı çanları çalana kadar yükses sesle söylemek zorundadırlar. Zalime ve Şarlatan’ın dileklerini okuduğunuzda, onları sakın iyi kalpli insanlar zannetmeyin. Bağıra çağıra söyledikleri dilekler bütün dünyanın iyiliğini isteyen temenniler olabilir ama şurup, isteklerin tersini yerine getirdiği için kötü kahramanlarımız iyi insanlar gibi gözükürler gözümüze. Göz göre göre dünyanın sonunu hazırlayan bu iki insanı durdurmak için Fellahoğlu Fellah ve Yakup Sarsak devre girer. Kedi ve karga, hayvan başlarına duruma el koyarlar. Bu sırada şurubun hazırlıkları başlar Karabasan Villası’nda: “Cehennemin azap kuyusu,/Dört nehirden gelir suyu,/Çamur zehir buz ateşten,/Yüz gram al, her birinden./ Karıştırıcıda iyice çalkala onu,/ Yalan şurubunun temeli bu!
Hayatın sillesini yemiş, romatizmadan kanatları sızlayan bir karga ve soylu bir aileden geldiğini iddia eden şarkıcı bir kedi nelere kadir… Okumanız gerek. Michael Ende, zalim bir dünyayı tasvir ettiği kitabında, kedi ve karga kahramanlarıyla iyi niyetli ve saf karakterler yaratmış. Üstelik bu kahramanlar abartılmamış inandırcı figürler. Ende Dilek Şurubu’nun bazı bölümlerinde iyilik ve güzellik üzerine felsefecilere taş çıkaracak satırlara imza atmış. Üstelik bu cümleler çocuk-yetişkin herkesi tatmin edecek türden. Ende’nin büyüsü de burada yatıyor. Yazar yaşadığı süre boyunca, çocuk ve yetişkin edebiyatı arasında ayrım yapılmasına her zaman karşı çıkmıştı. Bunu da kitaplarıyla oldukça iyi örnekledi sanırım. Hayal gücünü gerçeküstücü ressam babasından miras alan ve kitapları kırk dile çevirilen Ende, gerçekten okunmaya değer satırlar, armağan etmiş okurlara Dilek Şurubu’yla.
BURCU AKTAŞ, 26/01/2007 Tarihli Radikal Gazetesi Kitap Eki

Tanıtım Yazısı
Alışılmadık, tuhaf ve bir o kadar da eğlenceli bir öykü… Büyülü bir dünyaya girmek için aralanan bir kapı… Dilek şurubu… Ama bu şurubu içmeden ve dileklerinizi sıralamaya başlamadan önce saatin kaç olduğuna çok dikkat edin… Bizden söylemesi! Zalime Vampirsoy ile büyücü İblis Şarlatan’ın alkollü bir cehennem içkisi hazırlayıp suları zehirleyip hayvanları öldürecek bütün dünyayı yok edecek korkunç bir felaketi başlatmasına sadece yedi saat kalmıştı ve her iyi öyküde olduğu gibi onları durdurmak için iki kahraman göreve hazırdı: ancak kahramanlarımız temiz kalpli bir karga ile bir kediden ibaretti… İki usta büyücüye karşı bu iki küçük hayvan ne yapabilir, bu şurubu nasıl yararlı hale getirebilir ki? Her şey geceyarısına kadar olup bitmeliydi, yılbaşı çanları çalıp, gelecek yıl başlamadan Dilek Şurubu hazır olmalı, dilekler dilenmeli… yoksa … yoksa sihirli şurup etkisini kaybeder, her şey tersine işlerdi … Denir ki … Michael Ende’nin hayal dünyasına girebilen kişi, onun sihirli çekim gücüne karşı koyamazmış; üstelik hayallerin iyileştirici bir etkisi olduğu da iddia edilir. Dilek Şurubu bize bir kez daha iyilerin her zaman kötülere karşı güçlü olduğunu gösteriyor. İyi sihirler

Kitabın Künyesi
Dilek Şurubu
Yazar: Michael Ende
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
Çeviren: Leman Çalışkan
Sayfa Sayısı: 200 sayfa
Basım Tarihi: 2006

2 YORUMLAR

  1. Micheal ende ve hayal gücü micheal. Anda bize bu kitaplarıyla bize hayal gücümüzü geri kazandiriyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here