Dünya: Dün ve Bugün / Dünyamızın Değişimine Dair Görsel Kanıtlar – Fred Pearce

Dünyanın farklı noktalarından iki yüz elliyi aşkın fotoğrafla yeryüzünün zaman içinde yaşadığı şaşırtıcı değişimi sunan ?Dünya: Dün ve Bugün?, küresel ısınma, şehirleşme gibi oldukça güncel konulara işaret ediyor.
Kim demiş zaman geçiyor ama dünya değişmiyor diye… Aslında dünya öyle bir değişim içinde ki üzerinde yaşayan ve buna katkıda bulunan bizleri bile şaşırtıyor. Yüzyıllırdır yerküre üzerinde yaşayıp bir yandan hayat şartlarını iyileştirmek adına birçok bilimsel, teknolojik vs. alanda yeniliklere ve buluşlara imza atarken bir yandan da yaşadığımız alana zarar veriyoruz. Bulduğumuz çözümlerse, bizleri her geçen gün biraz daha doğal hayattan uzaklaştırıyor. Bu durum belki de dünyaya ne kadar zarar verdiğimizi çok da iyi kavrayamamış olmamızdan ya da bu konuyu yeterince ciddiye almamış olmamızdan kaynaklanıyordur kim bilir…
Ancak, Domingo Yayınları?ndan çıkan Dünya: Dün ve Bugün adlı kitap bu değişimi somut kanıtlarla ortaya koyuyor. Kitap, yaklaşık yüz yıl öncesine uzanıp, dünyanın o zamanlardaki görünümüyle bugünkü görünümüne dair görsel kanıtlar sunarak yaşanan değişimi gözler önüne seriyor. Kitabın bir sayfasında dünyanın bir noktası bundan beş, on, yirmi, elli ya da yüz yıl öncesindeki haliyle gösterilirken, karşı sayfasında aynı yerin bugünkü hali gösteriliyor. Fotoğrafların altında yer alan açıklamalar da dünyanın dünü ve bugünü hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.
Dünyanın farklı noktalarından iki yüz elliyi aşkın fotoğrafla dünyanın zaman içinde yaşadığı şaşırtıcı değişimi sunan kitap, küresel ısınma, şehirleşme gibi oldukça güncel konulara da işaret ederken, kitap tanıtımında da yer aldığı gibi ?belkide ilk defa ?bir fotoğraf bir kelimeye bedeldir? sözünü kanıtlıyor.
Dünya: Dün ve Bugün, sadece tarih ve çevre meraklılarının değil, dünyamızın son yüz yılına ait çarpıcı kareleri arşivlerinde bulundurmak isteyecek fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekecek türden.
FATİH MEHMET BAKAR, 16/01/2009 Tarihli Radikal Gazetesi Kitap Eki

“Bu kitap belki de ilk defa bir resim bir kelimeye bedeldir sözünü ispatlıyor. Science News The Economist dergisinin 2008 okunması gerekenler listesinde… Dünyanın farklı noktalarının dün ve bugününü ve bu arada oluşmuş bazen nefes kesen,bazen sarsan ama kesinlikle şaşırtan değişimi bize 250 “yi aşkın inanılmaz fotoğraf ile gösteren, küresel ısınma,şehirleşme gibi çok güncel konularda görsel kanıtlar sunan bir özel bir çalışma KİMLER ÇOK SEVER: -Çevre ve dünyamız ile ilgilenenler -Özellikle küresel ısınma konusunda sosyal sorumluluk çalışmaları yürüten şirketler -Dünyamızın son yüzyılına ait çarpıcı kareleri arşivlerinde bulundurmak isteyecek fotoğraf meraklıları – Her şey aynı hiç bir şey değişmiyor diyenler.

Dünya: Dün Ve Bugün pek çok yayının, fotoğraf ve uzay arşivlerinin taranarak ortaya çıkarılan fotoğraflarla , dünyamızın son 100 yılda nasıl akılalmaz şekilde değiştiğini belgeliyor.Her çift fotoğraf bir gerçeği görsel olarak sunmak üzere eşleştirilmiş: Eriyen bir buzul,genişleyen bir çöl,yükselen bir şehir ya da bir doğal afet ama her zaman değişim gerçeğine dair bir kanıt…
Bir sayfada dünyamıızn bir noktası bize bundan beş,on,yirmi elli hatta 100 sene önceki haliyle gösteriliyor.Karşı sayfasında aynı yeri bugünkü haliyle görüyoruz. Fotoğrafların yanındaki küçük açıklamalar bize sadecde gerçeği sunuyor ve bunlara bakarak dünyamızın dünü,bugünü ve belki de yarını hakkında sonuç çıkartmayı da bize bırakıyor…” (Tanıtım Yazısı)

DÜNYA: DÜN VE BUGÜN
Dünyamızın Değişimine Dair Görsel Kanıtlar
Fred Pearce, Çeviren: Kutlukan Kutlu, Domingo Yayınevi, 2008, 288 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here