Edebiyat Üzerine Makaleler / Röportajlar ? Berna Moran

Türkiye edebiyatının en önemli edebiyat eleştirmenlerinden, karşılaştırmalı edebiyat ve edebiyat kuramları konusundaki çalışmaları başlatan Berna Moran’ın daha önce eserlerinde yer almamış on bir makalesine ve onunla yapılmış beş röportaj ve iki soruşturmaya yer veren ‘Edebiyat Üzerine’ adlı kitap, Berna Moran kitaplığının son kitabı. Seval Şahin Gümüş’ün hazırladığı ‘Edebiyat Üzerine’, edebiyatımıza büyük katkı sağlamış Moran’ın üç ciltlik ‘Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış’ ve ‘Edebiyat Kuramları ve Eleştiri’ kitaplarının üzerine tatlı olarak okunabilecek bir Moran kitabı.

Türkiye edebiyatının en önemli eleştirmenlerinden biri; belki de birincisidir Berna Moran. Edebiyat algımızda yön gösterici bir rol oynayan yazılarıyla, zengin fikrî altyapısıyla, tartışan ve tartışmayı açan metinleriyle bir ufuk çizgisidir.
Bu bu kitap onun eserlerine girmeyen, kimi dergi ve gazetelerde yayımlanmış makale ve röportajlarından oluşmaktadır. Moran, bu yazılarda yine aynı yetkinlikle edebiyat sorunlarını ele alır. Bazen İngiliz edebiyatına düşer yolu, bazen Türk edebiyatının rotasına odaklanır, bazen de kendi kitapları vesilesiyle eleştiri kavramının kendisini eleştirel bir okumaya tabi tutar.
(Arka Kapak’tan)

Kitabın Künyesi
Edebiyat Üzerine Makaleler / Röportajlar
Berna Moran
Yayına Hazırlayan : Seval Şahin Gümüş
Editör : Bağış Erten, Jale Parla
İletişim Yayınevi / Berna Moran Bütün Eserleri Dizisi
İstanbul, 2008, 2. Basım
205 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here