Eski Tüfeklerin Sonbaharı – Emin Karaca

Nâzım Hikmet, “Belki Ben” şiirinde, görmeyi arzuladığı devrimi, “o gün” şeklinde tanımlayarak şöyle diyordu: “Belki ben o günden çok daha evvel: köprü başında sallanarak bir sabah vakti gölgemi asfalta salacağım. Belki ben o günden çok daha sonra: matruş çenemde ak bir sakalın izi sağ kalacağım…”

Gazeteci – Yazar Emin Karaca, “o gün”ü görememiş, on bir Türkiyeli Komünistle konuştu. Ortaya, Türkiye Komünist Hareketi’nin bir resmi çıktı. “Eski Tüfeklerin Sonbaharı”; artık hayatta olmayan; Şoför İdris, “Komsomol” Hasan, Hüsamettin Dinç, “Boz” Mehmet, Şaban Ormanlar, Mihri Belli ve Şahap Bakırsan’la, yaşayan, Vedat Türkali, Rasih Nuri İleri, Sevim Belli ve Tacettin Karan’la röportajlardan meydana geldi…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Eski Tüfeklerin Sonbaharı
Emin Karaca
Puslu Yayıncılık / Tarih Dizisi
İstanbul, Mayıs 2013, 4. Basım
296 sayfa

1 YORUM

  1. Kitap çok güzel okunmasın tavsiye ederim. 1980 yılların bizlerin yetiştiği son kuşak sosyalistlerin ne zor şartlar altında yaşamları ülke içerisinde gördükleri sürgünler, çalışma imkanlarının ellerinden alınıp bir yerlerde iş bulamanın zorluklarını anlatıyor. Ve Sosyalist arkadaşların bir ekmeğin beraber paylaşımını anlatılıyor..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here