Firdevsi’nin Şahname’sinde Kürtler / Kurd di Şahnameya Firdewsi de – Seccat Aydınlu

Fars edebiyatının en eşsiz şair ve düşünürlerinden biri olan Firdevsi’nin, Şahname adlı eserini yarattığı günden bugüne dünya destan literatürünün de en saygın köşesinde yer edinmiştir. Firdevsi’ye bu evrensel değeri kazandıran elbette ki Şehname’nin, özellikle Ortadoğu halklarının edebiyatı olmak üzere dünya edebiyatı üzerindeki çağını aşan bir etki alanına sahip olmasıdır. Firdevsi’nin Şehname yapıtıyla Ortadoğu’da yaşayan halkların yazılı ve sözlü edebiyatını derinden etkileme nedenlerinden belki de en önemlisi söz konusu halklara dair doğrudan kimi zaman da dolaylı bir şekilde kültürel ve bugünkü anlamıyla sosyolojik veriler sunmasıdır. Bu çalışmanın da gösterdiği gibi Kürtler de bu halklar arasındadır.
Şehname destanında Kürtleri ve söz konusu destan ile Kürt destanları arasındaki karakteristik ve imgesel benzerlikleri ele alan elinizdeki eser, Kürtlerin asırlar boyunca Şehname destanıyla nasıl bir tarihsel-kültürel hafıza ağı ördüklerini göstermesi açısından da sayılı özgün bir nitelik taşımaktadır.

Kurd di Şahnameya Fîrdewsî de

Lêkolîna Seccat Aydinlu ya bi navê “Kurd di Şahnameya Fîrdewsî de” din av weşanên Avesta de derket. Kitêb ji aliyê Erkan Çardakçi ve ji farisî bo tirkî hatiye wergerandin.
Şahname yek ji destanên herî navdar ê dîroka lîteratûra dinyayê ye. Di vê destana qedîm de li ser kurdan jî agahî hene. Seccat Aydinlu motîv û çîrokên Şahnamê û destanên kurdî muqayese dike.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Firdevsi’nin Şahname’sinde Kürtler
Orjinal isim: Kurd di Şahnameya Firdewsi de
Seccat Aydınlu
Avesta Yayınları / İnceleme Dizisi
Kürtçe,Türkçe (Orijinal Dili:Farsça)
Çeviri: Erkan Çardakçı
İstanbul, Ocak 2013, 1. Basım
208 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here