Fotoğraf – Roger Bellone

  ( * ) 1839?daki resmi olarak icadından itibaren günümüze kadar sadece sanat disiplinlerini değil, toplumsal yaşamın birçok alanında birçok algıyı tümden değiştiren fotoğraf makinesi, insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri. Roger Bellone?nin kaleme aldığı bu çalışma, bu büyük icadın toplumsal tarihteki ağırlığı ve zaman içinde yaşadığı teknik dönüşümün yanında, fotoğraf makinesinin kullanımı konusunda temel bilgilerin yer aldığı bir elkitabı olma özelliğini de taşıyor. Fotoğraf tarihinin önemli isimlerinin çalışmalarından dijital makineye kadar uzanan sürecin bu hikâyesi, sadece fotoğraf makinesini ve fotoğrafı değil, toplumun değişimindeki köşe taşlarını da merkezine alıyor. Fotoğraf, esasen gümüşlü fotoğraf olan klasik fotoğraf ve elektronik fotoğraf olmak üzere iki kısımdan oluşuyor.
  ?Fotoğrafın İlk Çağı?, ?Fotoğraf Makinesi?, ?Duyarlı Yüzeyler?, ?Fotoğraf Çekme? ve ?Çağdaş Dünyada Fotoğraf? başlıklarından oluşan ?Gümüşlü Fotoğraf? bölümü, fotoğrafın icat edildiği zamanlardan başlayarak negatif engeli, gizli görüntünün keşfi, kolodyumdan jelatinli bromüre geçiş, renkli fotoğrafın icadı, kabartmalı fotoğraf, enstantene fotoğraf gibi gelişmelerin detaylı bilgilerini açık bir dille okura anlatıyor. Fotoğraf makinesi, objektifler ve görüntü alma aygıtlarıyla ilgili teknik bilgilerin de yer aldığı bu bölüm, fotoğrafa yeni başlayanlar için hem teknik hem de tarihsel bilgilerin aktarıldığı bir elkitabı niteliğinde.
  Kitabın ikinci bölümü olan ?Elektronik Fotoğraf? başlığında Bellone, elektronik düşsellik ve kökenlerini anlatırken, 1981?de resmen kamuoyuna duyurulan elektronik fotoğrafin tarihi ve gelişim evrelerini de sıralıyor. Manyetik fotoğraf makinelerini de ayrı bir başlık altında inceleyen ve anlatan Bellone, çeşitli markaların çeşitli modelleri hakkındaki teknik bilgileri aktarmayı da ihmal etmemiş. Sayısal fotoğrafa da detaylı olarak değinilen bu küçük yapıtta sayısal aletler, fotoğraf CD?sinden DVD?ye geçiş süreci ve gümüşlü fotoğraf ile sayısal fotoğrafın tabir-i caizse evliliği de anlatılıyor.
  Fotoğraf meraklılarının ve bu sanat alanıyla ilgilenen herkesin bir başvuru kitabı olarak çantalarının bir köşesinde saklayabilecekleri Fotoğraf, verilen bilgilerin ve fotoğrafın tarihine dair gelişmelerin çeşitli grafikler, resimler ve fotoğraflarla güçlendirilmesinin de etkisiyle son derece anlaşılır ve akılda kalır bir kitap.
  ( * ) Özlem Karahan

  (10/09/2010 tarihli Radikal Kitap)

  Kitabın Künyesi
  Fotoğraf
  Roger Bellone,
  Çeviren: İsmail Yerguz,
  Dost Kitabevi,
  2010,
  168 sayfa.

  Tanıtım Yazısı
  İcadından sonra sadece sanat disiplinlerini değil, toplumsal yaşayışın da birçok veçhesini tümden değiştiren fotoğraf makinesi insanlık tarihinin en dikkate değer buluşlarından biri kuşkusuz. Bu çalışma, bu büyülü icadın toplumsal tarihteki ağırlığı ve zaman içinde yaşadığı teknik dönüşüm kadar fotoğraf makinesinin kullanımı konusunda temel sayılabilecek bir elkitabı olma özelliğini de taşıyor. Öncülerin çalışmalarından dijital makineye uzanan sürecin bu tarihi, sadece bir aparatı değil, toplumun değişimindeki köşe taşlarını da merkezine alıyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here