Gezi Parkı Direnişi – “Küçük Bahçede Büyük Kıyamet” – Mustafa K. Erdemol

İktidar talebi olmayan ama sistemi zorlayan Gezi Parkı Direnişi’nde en gerçekçi, en devrimci sloganlar “Boyun Eğme” ile “Diren” sloganlarıydı. Her iki sloganda yer alan, hayata geçirilmesine de çalışılan bu iki tutum her şeyden önce siyasi iktidarı “geriletmeyi” hedeflemesi açısından büyük önem taşıyordu. Kazanmak için önce geriletmek gerekli çünkü. Gezi Parkı Direnişi, “geriletme”nin başlangıcı olmuştu.

Yapılması gereken en önemli iş, Gezi Parkı Direnişi’ne sınıfsal bir içerik kazandırmak, sosyalist mücadele deneyiminin kazanımlarını bu tür toplumsal itiraz hareketlerine eklemlemektir. Etkili olan ama uzun sürmeyen bu tür hareketlerin sistemi ciddi anlamda geriletebilmesi için bu gereklidir.

Muktedirin diline doladığı Çapulcu’nun da, tencere-tava eylemlerinin de üç yüz yıllık bir geçmişi var. Fransız yoksulu ayaklanmaya giderken kilise çanıyla haberleşti. Oturma eylemi, aslında direniş içerikli olan halk şenliklerinde ortaya çıktı. Bugün internete yüklenen “demokrasi yayıcı” işlev, icat edildikleri dönemlerde telgrafa, telefona, trene, sinemaya da yüklenmişti.

Mustafa K. Erdemol Hakkında Bilgi

Mustafa K. Erdemol, 1961 yılında İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe, Londra Middlesex Üniversitesi’nde Politika ve Uluslararası İlişkiler eğitimi gördü. Gazeteciliğe 1979 yılında başladı. Çeşitli dergi ve televizyonların yanı sıra, Uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi’nin İngiltere temsilciliğini yaptı. Halen Cumhuriyet gazetesi dış haberler servisinde çalışıyor.

Kitabın Künyesi
Gezi Parkı Direnişi
“Küçük Bahçede Büyük Kıyamet”
Mustafa K. Erdemol
Yazılama Yayınevi
Kapak: Levent Karaoğlu
Yayın Tarihi: Eylül 2013
Sayfa Sayısı: 95

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here