Hasretliğime, Doyumsuz Kardeşliğime – Hacer Arıkan

19 Aralık 2000 tarihinde, adına devlet denilen şiddet mekanizmasının gerçekleştirdiği en kapsamlı eylemlerden biri yaşandı.

Sabaha karşı siyasi mahpusların kaldığı 20 cezaevine birden operasyon düzenlendi. Binlerce asker, polis, bomba, mermi kullanarak, helikopterle, iş makinalarıyla, duvarlar çatılar delinerek cezaevlerine girildi ve 30 mahpus öldürüldü, yüzlercesi yaralandı.

Korkunç bir ironiyle adına Hayata Dönüş operasyonu dediler.

Geride kurşunlarla delik deşik edilmiş bedenler, halen ne olduğu anlaşılamayan kimyasallarla yakılıp kömür haline gelmiş cesetler, yüzleri tanınmayacak halde yaralı insanlar bırakan bu vahşetin boyutlarını anlatmaya kelimeler yetmez.

Bayrampaşa’daki yaralı mahpuslardan Hacer Arıkan’ın kafa derisi yüzülmüş, vücudu, saçları, kaşları yanmış, burnu erimiş, yok olmuştu. Operasyon sırasında Hacer’i merak edip koğuşundan çıkan kardeşi Erol bacağından yaralanırken, ağabeyleri Erdal ölüm orucunda hafızasını yitirecekti.

İşte bu kitap, operasyonu en sert biçimde yaşayan bu üç kardeşin birbirleriyle, aile yakınları ve diğer mahpuslarla olan yazışmalarını konu ediniyor.

Katliam sonrası ölüm sessizliğine bürünmüş mekanların sessizliğine meydan okurcasına, biz hala yaşıyoruz diyenlerin sesini duyacaksınız bu kitapta. Yıllar önce sosyalizm mücadelesinde bayraklaşan o güçlü kadın Rosa Luxemburg’un söylediği sözlerin yeniden hayat bulduğunu göreceksiniz; “vardık, varız, var olacağız!”

“Bu kitabın tüm geliri Wernicke Korsakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi yararına kullanılacaktır”
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Hasretliğime, Doyumsuz Kardeşliğime
Hacer Arıkan
Belge Yayınları / Yaşam ve Anılar Dizisi
Kapak Tasarımı: Emel Akgül
İstanbul, Aralık 2012, 1. Basım
344 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Politika
‘Sanatta işlenebilecek suç yoktur’

Yenikapı Tiyatrosu'nun hazırladığı "Sanatta İşlenebilecek Suç Yoktur" kitabı Ceylan Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Kitapta İlkay Akkaya'dan Sevinç Eratalay'a, Genco Erkal'dan...

Kapat