“İkarus’un öyküsünü unutma’’ Van Gogh

Paris, 14 Ekim 1875

Sevgili Theo,
Senin kadar kendimi de avutmak için birkaç satır yazıyorum. Kitaplarını yok etmeni söylemiştim, bunu hemen yap. Evet, hemen. Yaparsan huzura kavuşacağından eminim. Yine de dar kafalı olmamaya, iyi yazılmış kitapları okumaktan korkmamaya dikkat et; tersine, bunu yapmak insana rahatlık getirir hayatta. “Doğru olan ne varsa, dürüst olan ne varsa, haklı olan ne varsa, saf olan ne varsa, güzel olan ne varsa; ve erdem varsa ve övgü varsa, bunlar üstünde düşün”*.

Aydınlığı, özgürlüğü ara; yaşamın kötülükleri üstüne fazla derinden kafa yorma.

Ah, senin yanımda olmanı sana Luxembourg’u, Louvre’u göstermeyi nasıl da isterdim. Yine de, sanırım bir süre sonra gelebileceksin buraya. Babam bir keresinde, “İkarus’un öyküsünü unutma,’’diye yazmıştı bana. “Güneşe uçmayı amaçlayan, belirli bir yüksekliğe varan, ama birden kanatlarını yitirip denize düşen Ikarus..” Ne senin, ne de benim günün birinde olmayı amaçladığımız kişiler olmadığımızı, babamdan da daha başka birtakım kişilerden de çok aşağıda olduğumuzu sen de sık sık hissedeceksin; sağlamlık, yalınlık ve içtenlik açısından eksiklerimiz olduğunu düşüneceksin. Bu gibi şeylere bir günde varılmaz. Azimle, inatla uğraşmalıyız; ama her şeyden önce çok sabırlı olmalıyız; imanlı kişiler acele etmez.

Yine de bizim gerçek birer Hıristiyan olma özlemimizle Ikarus’un güneşe uçma çabası arasında bir ayrım var. Az çok güçlü bir vücuda sahip olmanın kötü bir yanı yok bence, iyi yemeye bak, kimi kez çok açsan ya da daha doğrusu iştahın çoksa, bol bol yemekten çekinme, inan ki ben de sık sık aynı şeyi yapıyorum, ya da yapardım. Özellikle ekmek ye, yavrum. “Ekmek yaşamın temel direğidir” diye bir atasözleri var Ingilizlerin (aslında eti de pek seviyorlar ve genellikle gereğinden çok fazla yiyorlar). Bana gecikmeden yaz, günlük yaşamından söz et, olur mu?

Cesaretini yitirme; beni soran herkese selam; bir-iki ay içinde görüşeceğimizi umuyorum.
Ellerini sıkı sıkı sıkarak, her zamanki gibi,

Seni seven ağabeyin,
Vincent

* Incil’den bir söz.

KAYNAK
Theo’ya Mektuplar,
Vincent Van Gogh
Çeviren: Pınar Kür
Yapı Kredi Yayınları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here