İspanyolların geç yemek yemesi ile Franco diktatörlüğü arasında nasıl bir bağlantı var?

İspanya’ya giden çoğu turist İspanyolların geç yemek yemesini onların Akdeniz ikliminin yarattığı rehavete bağlıyor. Oysa asıl neden çok farklı…
Madrid’in en eski semtlerinden La Latina’da gece saat 10, ama restoranlar insan kaynıyor.
Turistler bunun nedenini Akdeniz ülkelerine özgü rahatlığa bağlayabilir, ama gerçek neden çok daha ilginç. İspanyollar yanlış zaman diliminde yaşıyor ve bu durum 70 yıldır devam ediyor.
Haritada İspanya İngiltere, Portekiz ve Fas ile aynı boylamda olmasına rağmen Orta Avrupa Zaman Dilimini kullanıyor. Yani 2500 km doğusundaki Sırbistan ile aynı saati paylaşıyor.
Peki İspanyollar neden coğrafi zaman diliminin gerisinden geliyorlar?
İspanya’da iş gününün 8’de bitmesi yemek ve sosyalleşmeyi de ileri saatlere itiyor.

Franco’nun rolü
1940’ta General Francisco Franco, Nazi Almanyası ile dayanışma amacıyla İspanya’da saatleri ileri almıştı.
İspanya İç Savaşı’nın yarattığı yıkım nedeniyle, böyle bir konudan şikayet etmek kimsenin aklına bile gelmemişti o zaman. Günün aynı vaktinde yemeklerini yemeye devam ettiler. Ama saatler ileri alındığı için 1’de yedikleri öğle yemeği 2’ye, 8’de yedikleri akşam yemeği 9’a kaymış oldu.
İkinci Dünya Savaşı sona erince eski saate geri dönülmedi. Ama İspanya Başbakanı Mariano Rajoy geçen yıl yaptığı açıklamada, işgününün akşam 8 yerine 6’da sona ermesi için hükümetin bir plan hazırladığını söylemişti. Bu plan Orta Avrupa zaman diliminden Greenwich zaman dilimine geçilmesini de öngörüyordu. Ve ülke çapında yoğun bir tartışma başladı.
Doğru zaman diliminden 60 dakika geride olmak güneşin geç doğması ve geç batması anlamına geliyor.

Jessica Jones
(BBC Travel 27.11.2017)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here