Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler – Editörler: Yrd. Doç. Dr. Nuray Ergüneş / Yrd. Doç. Dr. Sinan Alçın

Üniversite eğitimi gençlerin büyük bir kısmı için ulaşılamaz hale geldikçe niteliği daha da fazla tartışma konusu oluyor. Dünya ile birlikte Türkiye’nin de üniversite eğitiminde bir dönüşüm arayışı içine girmesi, yürütülen ekonomi politikalarından bağımsız değil, tam tersine ülkelerin ekonomi ve politika alanındaki pek çok hedefi üniversiteleri dönüştürmekten geçiyor. Ar-ge projeleri, tekno-parkların ve tekno-kentlerin yaygınlaşması, üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi gibi uygulamalar, üniversitelerin bilimsellik ve özerklik ilkelerini de elbette etkiliyor.
Üniversitelerin dönüşümüne ilişkin süreçler, yanıtlanması gereken pek çok soru getiriyor beraberinde. Yükseköğretimin finansmanı konusunda yürütülen neo-liberal politikaların eğitimin niteliğine olan etkisi nasıl gözlemleniyor? Akademik özgürlük hangi koşullarda varolabilir? Üniversite eğitiminden beklenen nedir ve üniversite bu ihtiyaca nasıl cevap verebilir? “Piyasa”laşan yükseköğretim nasıl bir stratejinin sonucu?
Akademinin farklı alanlarından bilim insanları bu gibi soruların cevabını arayan, soran, sorgulayan ve tartışan makaleleri ile bu kitapta bir araya geldi. Tarem Yayınları Akademi Serisi’nin ikinci kitabı olan Neo-Liberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler, Prof. Dr. İzzettin Önder, Prof. Dr. L. Işıl Ünal, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Yrd. Doç. Dr. Özlem Özkan, Arş. Gör. Kumru Berfin Emre, Yard. Doç. Dr. Yasemin Özgün, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Günlü, Dr. Erkan Aydoğanoğlu’nun konu ile ilgili makalelerinden oluşuyor.

Kitabın Künyesi
Neoliberal Dönüşüm Sürecinde Üniversiteler
Yazar: Erkan Aydoğanoğlu, İzzettin Önder, Kumru Berfin Emre, L. Işıl Ünal, Onur Hamzaoğlu, Özlem Özkan, Ramazan Günlü, Yasemin Özgün
Editörler: Yrd. Doç. Dr. Nuray Ergüneş / Yrd. Doç. Dr. Sinan Alçın
Yayınevi: Tarem Yayınları
142 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here