Ölüler Genç Kalır – Anna Seghers

Ölüler Genç Kalır, 1949 yılında Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde yayınlandı. Ve yayınlanışından başlayarak her iki Alman Cumhuriyeti’nde de hem bir sanat yapıtı, hem bir ders kitabı olarak kabul gördü.

Ölüler Genç Kalır, Almanya’nın 1918-1945 yılları arasında yaşadığı süreç ve değişimi anlatır. Sınıflar, katmanlar ve onların politik inanç ve davranışları romanın örgüsü içinde belirir. Okur, Almanya’daki sınıfları, sofralarından tasalarına, sevinçlerinden düşlerine tanıyacağı, kanlı canlı kişilerle tanışır. Bu kişiler yoluyla pek az bilinen tarihsel gerçekler (Afrika ve Milliyetçi Çin’e paralı asker olarak giden Alman subayları vb.) açığa çıkar.

Spartakist ayaklanmadan İkinci Dünya Savaşı’nın son yıllarına uzanan süreçte Almanya’daki sınıfların faşizmle ilişki ve çelişkileri öteki ulusların ve yönetimlerin anlaşılması için de bir ölçü getirir. Çünkü, Seghers’in odağı insandır.

Kurşuna dizilen genç bir Spartakist’in serüveni, bize işçi-örgüt-ücret-grev-davranış ilişkilerinden, sınıf değiştirme heveslerine güncel birçok sorunu açıklar. Aşklar, kırgınlıklar ve direniş duygularıyla birlikte. Çünkü Seghers, tezleri romanlaştırmak yerine yaşananlardan tezler çıkarmayı yeğler. İnsanları suçlamak yerine yargılanıp irdeler. Ölüler Genç Kalır, karanlık bir dönemi anlatır. Gizli bir ışıkla aydınlanır bu dönem. Emeğin ilkelerinin egemen olacağı bir dünyanın ışığıyla.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Ölüler Genç Kalır
Orjinal isim: Die toten bleiben jung
Anna Seghers
Çeviri : Burhan Arpad
Evrensel Basım Yayın
1. ve 2. Basım: Altın Kitaplar, 1974;
3. Basım: Can Yayınları, 1985; 4. Basım
İstanbul, 2000
552 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here