Onur Aslan’ın yeni kitabı: Başucumdaki Karanlık – Murat Altunöz

Bir şehrin edebiyatın yaşatan onun içindeki dizeleridir. Öyle usulca sokulur yanımıza. Zamansız ölümler açılır bazen kapılardan, gidişler telaşlı olur, aşklar kala kalır her sokak başında. Her şehirde vardır bir şövalye. Edebiyatı sevdirmek ister, şiirler yazar, dergiler çıkarır ama dergiler hep birkaç sayıdan sonra iflas eder ve kapanır. Çünkü dergiyi satın alandan çok şiir yazan vardır hep. Şair yalnız başına kalır. Yeniden, yeniden çıkaracağı dergileri planlar şair kafasında. Yeni ufuklara vurur kendini yeni kitaplar çıkarır.
Okyanusları aşarak evimize bir kitap geldi bu hafta; çok uzaktan, bir kadim dosttan, bir şairden… Emek vererek harmanladığı dizelerini okyanuslara salarak yollamış.
“Bugün aynalara farklı bakabiliyorsam bir anlamı olmalı” diyor dizelerinde ve seni görmenin diye eklemiş şair Onur Aslan.
Şair Onur Aslan, uzun yıllar Antakya’da edebiyat dergileri çıkartmış ve kentin edebiyatını hep canlı tutan biri. Şiirleri çok sayıda dergide yayınlandıktan sonra okurlarının karşısına birinci kitabı olan “Suskun Bir Zaman Karesi” ile çıktı. Bu öykü kitabından sonra ikinci kitabı olan ve Kurgu Kültür Merkezi yayınlarından çıkan ? Başucumdaki Karanlık? adlı şiir kitabıyla okurlarıyla buluştu.
Şiirlerinde sevdaya, aşka, ihanete, memlekete ve özlemlere dair her şey var..
Dizelerini ateşlere vererek ekler:
Ateşe verdim git.
çekirdek kabuğu sırtında karıncanın
olsa da içinde
yol ki rüzgar
unutur meydan ruhlarını
estikçe bedeninde.
Şiir bazen “Nereden başlasam?” diye sorar kendine, ölüm çalınabilir mi ? Dostlarımız geri dönebilir mi ?
ve ekler:
“farklı bir lisanda denesem becerebilir miyim
ya da ölümü başkasının kaşığından çalsam”

Onur Aslan, dizelerini harmanlarken ?Hiçe hiç ekledim küflü sözcüklerde? diyor. Biraz isyan, biraz hüzün ve biraz ayrılık… Belki de hayal kırıklığı, bilinmez.
“Seni kendimden çok benzettim bir şaire
Hatıraları yadsıyarak çok kere içtiğim aminde.”
Oysa biz biliriz ki herkesin bir gecesi var yalnızlığa içtiği, herkesin bir gecesi var gidip de dönmediği ve Onur Aslan?ında bir gecesi var, ? küflenmiş bir yalnızlıktı gece? diyen. Bazen bir çocuk oluruz. Akarız sokaklara, misketlere hayallerimizi saklarız.
“Bir çocuğun kalbiyle atlamalısın caddeye
Renk değiştirenlere inat rüyalar görmeli seni
Yeni yolcular bulmalısın kendine
Sokağı bir derdine savurmalısın
Rezil rüsva olup
sevişmelisin elinle”

veya bir başka dizesinde şöyle diyor:

“çocukla aramda perdeden öte
ayna varlığını çözümlüyor”

Onur Aslan’ın “Başucumdaki Karanlık” adlı şiir kitabı, okunmaya değer bir yapıt. Özellikle kitap içindeki ?Islak Söz? , ?Her Gece?, “Nereden Başlasam? , ?Gizil? , ?Milada Tanık? dikkat çeken şiirlerin başında geliyor. ?Başlangıç Olmuyor Nereden Başlasam? şiirini de bir abiye duyulan özlemi anlatan en güzel şiirlerden biri olarak okuyabiliriz.

Onur Aslan kimdir?
Antakyalı şair Onur Aslan’ın ürünleri; Alaz, Amik Edebiyat, Andız, Akatalpa, Akköy, Berfin Bahar, Damar, Deliler Teknesi, Dize, Eliz Edebiyat, Gediz, Güney, Hayal, Her Şeye Karşın, İle, İmgelem, İnsancıl, Karakalem, Koridor, Lacivert, Mühür, Notos Öykü, Patika, Sanat Cephesi, Sunak, Yazılıkaya, Yoğunluk? gibi dergilerde yayımlandı. Antakya?da ?Mavi Yaren Kültür Sanat Edebiyat Dergisi’ni üç yıl çıkardı. ?Taflan Edebiyat” ve ?Amanos Yazıları? dergilerinin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Evrensel başta olmak üzere çeşitli gazetelerde ürünleri ve söyleşileri yayınlandı. Bazı şiirleri Arapçaya çevrildi. 2006’da ?Doğunun Kraliçesi Antakya? konulu öykü yarışmasında birincilik, 2008’de Yunus Emre şiir yarışmasında mansiyon, 2009’da Kocaeli Üniversitesi?nin düzenlediği şiir yarışmasında ikincilik ödülüne değer görüldü. Antolojilerde öykü ve şiirlerine yer verildi. Şair?in, ?Suskun Bir Zaman Karesi? adlı öykü kitabı Taflan Yayınları’ndan çıktı(2009). ?Başucumdaki Karanlık? adlı şiir kitabı Kurgu Kültür Merkezi Yayınlarınca 2012’de yayımlandı.

Kitabın Künyesi
Başucumdaki Karanlık
Onur Aslan
Kurgu Kültür Merkezi Yayınları / Şiir Dizisi
Kasım 2012
72 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here