Paris Komünü’nden Paris Katliamı’na

karanfil2015 Paris…
Bir can pazarı…Çığlık çığlığa kaçışan kalabalıklar;Pencereden sarkık vaziyette; bir kendi canının,bir de taşıdığı canın telaşına düşen hamile bir kadın…Korkunç bir katliam…Ve kana bulanan romantik bir şehir…

1871 Paris…
Paris’in en romantik zamanları…Paris’li,Lyon’lu ve Marsilya’lı İşçiler,kendi renkleriyle tarih sahnesine çıkıp,İşçi sınıfı yönetiminin; tarih sayfalarına yerleşecek ilk örneğini sergileyecekti.

Acımasız Thiers
İşçi rengine bürünen Paris’e karşı, Avrupa burjuvazisi açıktan nefret kusuyor,Komünün şanlı varlığı onları huzursuz edip,korkutuyordu.
Karl Marks’ın ”O pis cüce” dediği 3.Cumhuriyet’in Adolphe Thiers’i,teslim olduğu Almanya(Prusya) ile anlaşıp,yenilip Almanya’ya esir düşmüş 2.İmparatorluğun Napolyon’u ile İşçiler Paris’inin üzerine varacaktı.
Prusya(Almanya) toplarını, Napolyon atlarını Paris’e çevirdi.Thiers ”Acımasız” olacaktı.

Korkunç bir katliam
Paris Komünü yenildi.43 bin komünar tutsak edilip,17 bin komünar yüzer yüzer kurşuna dizildi.Paris, komünarlar için hem bir zindan hem de toplu mezardı artık…Burjuvazinin korkunç intikamı bu şekilde gerçekleşti.

Katil IŞİD,Acımasız Hollande!
Malum katliam Almanya-Fransa dostluk maçında gerçekleşti.Almanya ve Fransa burjuvazisinin dostluğu Paris Komünü’nün yıkılıp,binlerce komünarın katledildiği günlere uzanır.
Almanya’nın Merkel’inin ve Fransa’nın Hollande’ının dostluğu,Ortadoğu’nun çöllerinde bugün devam eder.
1871’de Paris üzerine Napolyon askerleri ile yürüyenler;Bugün yedi düvelden devşirdikleri sakallı militanlarla; Şengal’li,Musul’lu,Halep’li kadınların,erkeklerin ve çocukların üzerine yürüdüler.
Paris’i 1871’de ortaklaşa katleden Avrupa burjuvazisi,şimdilerde Napolyon atlarıyla dünya üzerinde rahat rahat tepinip,halkların geleceğine kâbus gibi çöküyorlar…

Neden?
Çünkü ortada,Napolyon savaşlarını yücelten Vendome Sütünu’nu yıkıp,paramparça etmiş enternasyonalist Paris’liler yok.Onlar çok çok evvel, Almanya-Fransa ”dostluğunda” katledildi.
Paris,yaralı bir şehir…Geçmiş olsun Paris…

Akın Sabur
http://www.yonhaber.com/ 17 Kasım 2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here