Reyhan Sur?un Yeni Kitabı ?Aşk Çarpsın? – Esen Yel

Yıllar önce bir yazısında şöyle bir dillendirme yapıyordu Sevgili Aziz Nesin? ?Sosyalist ülkede yazar olmak, kapitalist ülkede tüccar olmak??

Kapitalist ülkede yazar olmanın sürekli ?savaş durumunda olmak? gerektirdiğini çok iyi biliyoruz? Önce sistemle savaşacaksınız. Sonra sistemin içinde hala barınmakta olan feodal kalıntılarla savaşacaksınız. Sonra çağdaş yaşam çizgisini geçmemekte direnenlerle? Sonra yazdıklarınızı yayımladıklarınızı hep sömürme üzerine kurulu yayıncı ordularıyla?

Ve bir de en güç olanı var? Kapitalist ülkede kadın yazar / şair olmak? Çağdaş yaşam çizgisini aşma yolunda yazanlar için tüm söylediklerim. Erkek yazar / şairler için de? Kadın yazar / şairler için de? Ama kadınların bir savaşımı daha var erkeklerden ayrımlı olarak? Yılların bir biçimde şartlanmışlığı içinde kadını pek ciddiye almama gibi bir önyargıyı kırmaları da gerekiyor? Kadın önce evin dışına çıkma savaşımı verecek. Ekonomik bağımsızlığını kazanacak? Ve sonra da yazar / şair olacak?

Ülkemizde tüm olumsuz koşullara karşın Cumhuriyetle birlikte nitelikli kadın sanatçılarımızın sayısı azımsanmayacak bir hızla artıyor? Bu çok sevindirici bir olay? Bu çizgiyi yakalayabilmiş sanatçı ve sanatsever kadınlarımızı kutluyoruz?

Reyhan Sur arkadaşımız bu ?kahramanlar ordusunun? bir savaşçısı? Daha okul yıllarında, kimi ülkelerde sıradan sayılan engellerle karşılaşmasına karşın yolunu değiştirmemiş. ?Çete Kız? öyküsündeki kahramanlığını hep sürdürmüş? İnternet yayınlarında, dergilerde, kimi basılı süreli yayınlarda onun şiirlerini okuyoruz yıllardır. Yıllar içinde bir kitabı da yayımlanmıştı? Sonrenk?

Ve şimdi ikinci kitabıyla bu güzel savaşımı sürdürdüğünü görüyoruz Sevgili Reyhan Sur arkadaşımızın?

AŞK ÇARPSIN?

Çok çarpıcı bir adı var kitabının? Adıyla ilgili dizelere de bir bakıverelim hazır yeri gelmişken?

?harammış şarap içmek
Ya bu emek
nicedir
neden büyür asmalar
tiyek tiyek

nedendir
?koruğu sabırla pekmez eylemek?

tüketmektir sabrı hoyratça belki
günah demek

bir damla içmeyeni
aşk çarpsın
içeni meşk??

İlk şiirlerinde romantizmin yoğunluğunu görüyoruz. Hemen çoğu şairlerimizde olduğu gibi. Ama bu romantik dizelerin içinde sisteme başkaldıran dizelerin varlığını da görmezden gelemiyoruz. Çünkü ciddi? Çünkü inandırıcı? Çünkü yaşanmış?

Aşk Çarpsın kitabındaki şiirlerin çoğunluğunda inceden inceye ?mizah? sesleri de duyuluyor. Dizelerine ustalıkla ?enjekte ettiği? espri çağrışımları bizi, buruk duygularımızı canlandırarak etkiliyor?

Ayakta Kalmak şiirindeki dizelerin ?inceliğine? bakar mısınız? Önce belki de pek önemsemeden okuyup geçtiğiniz dört dize sizi bulunduğunuz yere bağlıyor bir süre? Durduruyor? Düşündürüyor? Belki aynı duyguları sizin de yaşamakta olduğunuzu anımsatıyor?

?onca batıp yakan
diken varken yüreklerde
sonsuza dek çiçek açmaya
yeminliyiz yine de??

Yine dört dizeden oluşan bir başka şiir, ?Biçim? şiiri peşimize takılıyor bu kez? Sayfalar dolusu tutacak sözlerin ?özünü? minik bir etkili hap gibi uzatıveriyor beynimize? Sistemin bunalımlarıyla doluysanız, yaşananlarla, yaşadıklarınızla acılar içindeyseniz? Açıp ağzınızı ya da yüreğinizi ?bilge yılanın? yerine dakikalarca konuşabilirsiniz?

?burkulup kopartılan dilin yerine
bilge bir yılan otursa
neler söylerdi
suskun ağızlarda??

Seksen sayfa kitabın boyutu? Elli üç şiir var? Kapak tasarımında Aziz Yavuzdoğan ve Reyhani Akan adlarını görüyoruz? Kitapta şiirlerle birlikte çok özel desenler de bulunuyor. Desenlerdeki imza da Reyhani Akan?a ait? Kitaba ulaşım için www.bencekitap.com adresine tıklayacaksınız?

Kitapla ilgili bilgileri verip bitirmeyeceğim yazıyı? Hep böyle bitirilir ya? Ben devam edeceğim? Size tattırmak istediğim dizeler var daha? Geçsem Göller İçinden şiirinden şu dizelere ne dersiniz?

?ne zaman bir çift kumru görsem
Aklıma sevdan düşer

Ayın kokusunu çeksem içime
Bir çağrı bıraksam
Sesi kısılmış şiirlerime
Sırtlanıp yürek çırpıntılarımı
Geçsem göller içinden??

Şiirlerin genelinde? İçinizdeki acıları, tatları, felsefeyle donanmış söylemlerle size sunulan dizeleri incitmeden okuyup özümlemeyi düşünüyorsunuz? Şairin sözü bilerek? bitirmeden bıraktığı yerden siz alıp sürdürüyorsunuz duygu akışını, düşünce akışını?

Haiku ?meltemi? estiren şiir sayısı hayli? Değişik yapıda şiirler de var? Ama hiç yabancısı değilsiniz onların? Hepsinde siz varsınız, kendimiz varız? Ve işte ?Erguvan? şiiri?

?cam kürenin parmak uçlarında
nazlı bir balerin edasıyla
döner mevsimler ha bire

esrik kokulu
narin gövdeleriyle
pembeye açar erguvan şenliği??

Yazının başlangıcındaki cümlelerden birini yinelemek istiyorum sözlerimi bitirmeye yakın?

?Ülkemizde tüm olumsuz koşullara karşın Cumhuriyetle birlikte ?yola çıkan? nitelikli kadın sanatçılarımızın sayısı azımsanmayacak bir hızla artıyor? Bu çok sevindirici bir olay? Bu çizgiyi yakalayabilmiş sanatçı ve sanatsever kadınlarımızı kutluyoruz??

Ve yazıyı, bu çizgiyi yakalayabilmiş şair Arkadaşımız Reyhan Sur?un ?Seçme? şiiriyle sonlandıralım?

?şairin şiirleri gibiyiz
dağınık
ve her yerde

ve öylesine
iç içeyiz ki
gönüllerde??

Ve gönül ister ki? Gönüllerde olduğu kadar yaşamda da iç içe olalım? Yazmanın, sanatın örgüsü örgütü içinde?

Bir başka yazıda karşılaşmak üzere?
Sevgiyle kalın?

Esen Yel
09 ocak 2012

Kitabın Künyesi
Aşk Çarpsın
Yazar: Reyhan Sur
Yayınevi: Bencekitap Yayınları
Tür: Şiir
Basım Yılı: Mart 2011
Sayfa Adedi: 80

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here