ŞehrAmed – Şeyhmus Diken

Çok kan dökülmüştü doğunun o eski ve kadim şehrinin yer aldığı tarih kitaplarında adı Kürdistan olarak kaydedilen coğrafyasında… Diyarbakır’ı henüz görmemişti. Epeydir gitmek istiyordu. Ama Kürtlerin yaşadığı o coğrafyanın şiddet ateşi birçok insan gibi gezginin seyahatini de erteletmişti.

Bu kez karar vermişti artık, gidecekti doğunun o kadim ve efsunlu şehrine! Yazarla ilgili metni okurken karar vermişti… “Diyarbakır’ı gezerken tarihi yerleri sormak için kitapçıya girdiğimde rastladığım yazar. Bıkmadan sorularımı yanıtladı? Batıda, doğuya dair şefaat peşinde koşan herhangi bir insanın ilk Kürt oryantalistlerinden biri ile münasebet ettiğini fark etmesinin bir hayli zor olduğu kimse…”

Şeyhmus Diken, Kürt, Türk, Ermeni, Süryani, Keldani, Yahudi, Rum, Ezidi, Arap halklarının bir zamanlar bir arada yaşadığı demlerin yeni zamanlara değen yüzünü kurgu edebiyatın tadıyla bu kez kente ilk kez konuk olan bir gezginin gözüyle paylaşıyor. Eski şehrin, damak kültürü, mekânları, şahsiyetleri, hatıraları, zanaatları henüz tanışmamış olanlara “ben buradayım” diyor…
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
ŞehrAmed
Şeyhmus Diken
Heyamola Yayınları / Araştırma Dizisi
Hazırlayan : Murat İlhan
Editör : İbrahim Dizman
İstanbul, 2014
248 s.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here