Şeytanın Çalgıları (İnstruments des tenebres) – Nancy Huston

Nancy Huston, ‘Şeytanın Çalgıları’ adlı romanında, okurlarını zaman zaman tanıdığı, zaman zaman da yabancı olduğu farklı dünyalara götürüyor. Adını İspanyolcada ‘hiçlik’ anlamına gelen Nada olarak değiştiren Nadia, yaşamı boyunca toplumun değerlerini ön planda tutmayan ilişkilere girmiş, kendini bir şekilde ‘hiçlik’le bütünleştirmiş. Alkolik bir babaya ve ünlü bir müzisyen olmak üzereyken ev kadınlığı yapmak zorunda kalan bir anneye sahip Nada, ‘Scordatura Defter’ adını verdiği günlüğünde hem geçmişi hem de bugünüyle hesaplaşır. ‘Şeytanın Çalgıları’ gerçekle olağanüstünün sınırlarında dolaşan, okuru edilgenlikten çıkarmaya ve bir anlamda iç hesaplaşma yapmaya zorlayan bir roman. Nancy Huston, bu kitabıyla 1996 yılında Fransa’da ‘Goncourt des Lyceens Ödülü’nü kazandı.

“Okuru son derece tanıdık ve son derece uzak iki dünyayla birden karşı karşıya getiren bir roman. Fakat yazar, öykü boyunca, dünyanın her yerinde, her çağda birbirinin aynı olan birtakım duyguları keşfetmesi için okurun karşısına çıkmayı da ihmal etmiyor.
Adını Nada (İspanyolca’da hiçlik) olarak değiştiren Nadia, Amerikalı bir kadın yazardır. Yaşamı boyunca toplumun değerlerini ön planda tutmayan ilişkilere girmiş, kendini bir şekilde, aslında “her şey” olarak gördüğü “hiçlik”le bütünleştirmeye çalışmıştır. Alkolik babasıyla, müzisyenken evkadınlığına, en sonunda da bir tür unutuşa itilen annesiyle, çevresindekilerle yaşadıklarıyla, aldırdığı çocuklarıyla “defter” adını verdiği günlüğünde hesaplaşmaktadır.
Nada, bunun yanında, onsekizinci yüzyılda Fransa’da geçmiş gerçek bir olayı, yazdığı romanın,”Diriliş Sonatı”nın konusu yapmıştır.
Haydutların, cellatların, korkuların, şeytanların, batıl inançların ve bunların acımasız gerçek sonuçlarının kol gezdiği bir Fransa’da köyden köye sürüklenen, hayattaki tek varlığı olağanüstü bir sese sahip, rahip kardeşi olan genç hizmetçi Barbe Durand’ın öyküsüdür bu. Barbe, onun ve çevresindekilerin yaşamını belirleyen kıtlıklar, yoksulluklar içinde, bir tek kardeşinden ve olağanüstü bir biçimde ona görünen ölmüş annelerinin varlığından güç almaktadır. Yaşamına anlam katanlar arasına, uğradığı tecavüzlerin sonunda bir de çocuk katılacaktır. Fakat gerçek dünya onu cadılıkla, kendi çocuğunu öldürmekle suçlayacak, sonuç ise, her şeye karşın, gene de beklenmedik ve olağaüstü olacaktır. Son, bir anlamda, Nada’nın kendi kendisiyle de hesaplaşmasını tamamlamasıdır.
Gerçekle olağanüstünün sınırlarında dolaşan, şaşırtıcı bir ustalıkla yazılmış, çok yerde olaylarla oynayan, okuru da edilgenlikten çıkmaya, bir anlamda hesaplaşmaya katılmaya davet eden bir kitap “Şeytanın Çalgıları”. Son derece sürükleyici anlatımıyla konuyu evrenselleştiren,”barok müzik” sesleri eşliğinde, modern zamanlarıns esintileriyle, on sekizinci yüzyıl Fransa’sını aynı potada kaynatan bu kitap, yazar Nancy Huston’a 1996 yılında Fransa’da “Goncourt des Lyceens” ödülünü getirdi.
Milliyet Gazetesi Kitap Bölümü 18 Mart – 25 Mart 1999

Şeytanın Çalgıları / Nancy Huston
Can Yayınları
Çeviren: Saadet Özen
280 Sayfa

Nancy Huston Hayatı
Nancy Huston 1953’te Kanada’da Calgary’de doğdu. Altı yaşındayken annesi evi terk eden, on beş yaşındayken babasıyla birlikte ABD’nin New Hampshire eyaletine yerleşen Huston, öğrenimini New York’ta tamamladı. 1973’te bir yıllığına gittiği Paris’te kalarak Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’nda Roland Barthes’ın öğrencisi oldu. 1970’li yıllarda Barthes’ın yanında dilbilimsel tabu sorunu üzerine yüksek lisans tezini hazırladı ve Kadınların Özgürleşmesi Hareketi’ne (MLF) katıldı, denemeler kaleme aldı. 1981’de ilk romanı Les Variations Goldberg (Goldberg Çeşitlemeleri) yayımlandı. 1985’te çıkan Histoire d’Omaya (Omaya’nın Hikâyesi) ve 1989’da çıkan Trois fois septembre (Üç Kere Eylül) adlı Fransızca romanlarının ardından, 1993’te ilk defa anadili İngilizceyi kullanarak yazdığı ve anavatanı Kanada’da geçen Plainsong adlı romanını daha sonra kendisi Cantique des plaines (Ovaların İlahisi) adıyla Fransızcaya çevirdi. O zamandan beri iki dilde birden yazmaya devam ediyor. Hayatını halen Paris’te sürdüren roman ve deneme yazarı Nancy Huston, aynı zamanda müzisyendir, flüt ve klavsen çalmaktadır.
Eserleri pek çok ödüle layık görülen yazar, Fay Hatları ile 2006 Femina Ödülü’nü almıştır. Huston’a, 2007’de Liège Üniversitesi tarafından onursal doktor payesi verilmiştir. Türkçede yayımlanan kitapları: Instruments des ténèbres (1996; Şeytanın Çalgıları, çev. Saadet Özen, Can, 1999), L’Empreinte de l’ange (1998, Meleğin İzi, çev. Aylin Yengin, Can, 2000), Dolce Agonia (2001, Ağır Ölüm, çev. Aylin Yengin, Can, 2003).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here