Söz Dağının Ardındakiler – Erinç Büyükaşık

Söz üzerine düşünmelerin, değinmelerin ve anlatılanların kitabı…

“Bir kitabın oluşma, ortaya çıkma süreci hele de ilk kitap olması söz konusuysa kuşkusuz sancılı bir serüveni de beraberinde getiriyor. Hele ki, “Söz” üzerine düşünmelerin, değinmelerin ve anlatıların toplamından oluşan bir kitabı hangi niyetle kaleme aldığını bilmek, baştan başa bir “yazmak” sorumluluğuyla başlıyor. Bu kitap, birçok sorunun yanıtını da içinde taşıyor bu anlamda. Yazmanın bu topraklarda tarihsel ve toplumsal seyrinden, bugüne bakan anlatıcının değişken hallerine kadar her şey bu kitabın kendince “şifre”lerini sunuyor okura. En azından yazarının niyeti bu.

Yazmayı okumakla, okur olmakla başat sayan bir düşünce ister istemez kitap aracılğıyla yazar -yazarın gerçekliği- yazmanın halleri arasında düşünmeye itiyor okuyanı da yazanı da.

“Söz Dağının Ardındakiler”in ne olduğu, sözün yüceliği ve erdemi kağıda yansıdıkça, okuyan adına çok katmanlı, çok sorulu ve çok tartışılır bir boyutta kazanıyor elbette. “Neden okur, neden yazarız?” sorusunun sığ yanıtlarından sıyrılarak, insanı anlamak için çıkılan bir yolculuğun iki taraflı parçası olduğumuzun bilinciyle yanıtlar aramak, bu açıdan da değer kazanıyor sonuçta. Sokakta, kentte, evde ve yaşamın birçok dehlizinde insanı anlamak adına yazıyor ve yine insana kendimiz dışındaki bir gerçeğe dokunmak adına okuyoruz bu bağlamda. Kitabın yazarının “sozunbuyusu” başlıklı blog sitesinde, “insanokur.org” adlı edebiyat sitesinde yazdıklarını okurla paylaşma niyeti bundan doğmuştu birkaç yıldır, şimdi de bu yazılar bir kitabın bütünlüğü içinde yer alıyor.”

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Söz Dağının Ardındakiler
Erinç Büyükaşık
Chiviyazıları Yayınevi
Mart 2013,
 108 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here