Tarixa Edebyeta Kurdi (Kürt Edebiyatı Tarihi) – Prof. Qanate Kurdo

Profesör Qanate Kurdo (1909-1985), Sovyetler Birliğinde yetişmiş en büyük Kürdologlardan birisi sayılmaktadır. Dilbilim alanında yaptığı çalışmalar dışında Kürdolojiye bir bütün olarak sayısız katkıları oldu. O aynı şekilde Kürt edebayıt, folkloru ve etnolojisi alanında birçok çalışmalar yaptı. Yaklaşık 100ün üzerinde eser yazdı. Ayrıca onun derletiminde birçok çalışmalar yapıldı veya o bu çalışmalara önsözler yazdı.
Diğer yandan, Qanate Kurdo’nun Kürdoloji Eğitimine büyük katkıları oldu. Birçok Kürdolog onun yanında yetişti ve doktora çalışmalarını onunla birlikte hazırladı.
Çağımızda yetişmiş en büyük Kürdologlardan birisi olan Qanate Kurdo, 1961-1985 yılları arasında yaklaşık 25 yıl Leningrad Kürdoloji Bölümü’nün başkanlığını yaptı. Ünlü Kürdolog ayrıca Irak Bilimler Akademisi öğretim üyeliğine seçilmiş ve Paris’teki Kürt Enstitüsü’nün şeref üyesi olmuştur.
Prof. Qanate Kurdonun, iki ciltlik elinizdeki Tarixa Edebyata Kurdi (Kürt Edebiyatı Tarihi) adlı eseri dışında, bazı çalışmaları şunlardır. Kürt Dilinin Grameri Kurmançi (1957) , Kürtçe-Rusça Sözlük (1960) , Kurmanci ve Sorani Materyallerine Göre Kürtçe Dilbilgisi (1965) , Kürtçede Özel İsimler (1985) .

Tarixa Edebyeta Kurdi: Kürt Edebiyatı Tarihi – Qanate Kurdo
Özge Yayınları; Ankara, 1992, 366 sayfa, Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here