Yanılsama ve Gerçeklik – Christopher Caudwell

Christopher Caudwell, Yanılsama ve Gerçeklik (Illusion and Reality) adlı kitabında, ilkel kabile yaşamında sanatın ve bilimin kökenlerini araştırmakta ve Shakespeare’den modern çağa dek şiirin gelişmesini gözler önüne sermektedir. Kitap, şiirin dilini, bilimle sanat arasındaki ayrımı ve gerek bilimin gerekse sanatın günlük yaşamdaki rolünü ele almaktadır. Zaman zaman lirik bir güzelliğin doruklarına yaklaşan canlı bir düş gücüyle yazılmış olan bu kitapta, yazar, ‘yanılsama’nın, yani insanın imgeleminin, dünyadan kaçışı dile getirmediğini, tersine insanın onu uygulamaya koymasıyla ‘gerçeklik’in ta kendisi haline gelen bir değişme kavramı olduğunu göstermektedir.

İçindekiler:
1.Şiirin Doğuşu
2.Mitolojinin Ölümü
3.Modern Şiirin Gelişimi
4.İngiliz Şairleri (I-İlkel Birikim Dönemi)
5.İngiliz Şairleri (II-Sanayi Devrimi)
6.İngiliz Şairleri (III-Kapitalizmin Çöküşü)
7.Şiirin Temel Özellikleri
8.Dünya Ve ?Ben?
9.Ruh Ve Düşlem
10.Şiirin Düş Görevi
11.Sanatların Düzenlenişi
12.Şiirin Geleceği

Kitabın Künyesi
Yanılsama ve Gerçeklik
Orjinal isim: Illusion and Reality
Christopher Caudwell
Payel Yayınları / Sanat Kuramı Kitapları Dizisi
Çeviren: Mehmet H. Doğan
Baskı Tarihi: 1998
318 sayfa

Christopher Caudwell ‘in Hayatı

Gerçek adı Christopher St. John Sprigg olan Christopher Caudwell, 1907 yılında İngiltere’de Putney’de doğdu. On beş yaşına gelmeden okulu bırakan Caudwell, Yorkshire Observer’da muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Londra’ya dönüp ticari bir gazete olan British Malaya’yı çıkarttı. Kardeşiyle beraber bir havacılık yayınları şirketi kurdu ve teknik dergilerden birini yönetti. Bu arada sonsuz değişken bir vites icat etti. Bu buluşu Automobile Engineering’de yayımlandı. Havacılık üstüne beş kitap, yedi detektif hikâyesi yayımladı, bazıları basılan birçok kısa öykü, şiir ve oyun yazdı. 1935′ te ilk ciddi romanı This My Hand’i yayımladı. Görüşleri değişmeye başlayınca Poplar’a taşınarak emekçi sınıfla yakın ilişki kurdu ve Halk Cephesi’ni incelemek için Paris’e gitti. Bir yandan da yazılarına devam ediyordu. Yanılsama ve Gerçeklik’i (Payel, 1980), Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler denemelerini ve The Crisis in Physics’i (Fiziğin Bunalımı) yazdı. Bu arada İspanya İç Savaşı patlayınca Uluslararası Tugay’a katılarak çarpıştı. 12 Şubat 1937’de Jarama Nehri Çarpışmasında öldürüldü.
Eserlerinden Yanılsama ve Gerçeklik İspanya’ya gittiği sırada baskıdaydı. Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler I ilk kez 1938’de yayımlandı. Şiirleri ve The Crisis in Physics 1939’da, Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler’deki görüşlerini daha ince ve ayrıntılı olarak yazdığı Ölen Bir Kültür Üzerine İncelemeler II ise ancak on bir yıl sonra 1949’da yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here