Yerli Romanlardan Uyarlanan 15 Sinema Filmi

Bizim Büyük Çaresizliğimiz1. Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011)
Barış Bıçakçı’nın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanmıştır.
Nihal, Ankara Üniversitesi’nde öğrencidir ve okulunun bitmesine iki yıl vardır. Fikret’in Nihal’i emanet edebileceği kişi ise Ender ve Çetin’dir. Fikret, Nihal’i arkadaşlarına emanet eder ve Almanya’ya döner. Artık evde üç kişi yaşıyordur. Nihal anne ve babasını kaybetmiş olmanın yarattığı travmayı yaşarken Ender ve Çetin’le iletişim kurmak istemez. Fakat zamanla bu üç kişi arasında mecburiyetin de etkisiyle ismi konulamayan farklı bir yakınlaşma doğar.
IMDb 6,9

2. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (1967)
Peyami Safa’nın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
15 yaşındaki genç, dizindeki kemik veremi hastalığı nedeniyle iki kere ameliyat geçirmiş fakat iyileşememiştir. Doktoru, ona tekrar ameliyat olmasını tavsiye eder ancak ameliyatın riski büyüktür, bacağını kaybetme tehlikesi vardır. Genç, bu kötü haberi annesinden saklar. Ertesi gün başka bir doktora görünür; açık hava ve iyi bir dinlenme tavsiyesi alınca yaz tatilini uzaktan akrabası olan Paşanın Erenköy’deki köşkünde geçirmeyi düşünür.
IMDb 7,2

3. Eylül Fırtınası (1999)
Habib Bektaş’ın Gölge Kokusu adlı eserinden uyarlanmıştır.
1980 askeri darbesi öncesi, Türkiye’de büyük bir toplumsal ve siyasal kargaşanın yaşandığı, bombaların patladığı, ölümlerin olduğu, sokağa çıkmaktan bile korkulduğu günlerdir. Darbe olunca komünist diye kovuşturulduğu için yurt dışında kaçan bir baba, tutuklanan, işkence gören, sonra kocasının yanına, Almanya’ya kaçan bir anne ve dedeyle ninenin yanına bırakılan küçük Metin’in hikayesidir.
IMDb 5,9

4. Gölgesizler (2009)
Hasan Ali Toptaş’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
22 karakterden oluşan filmde, ana karakterlerin filmin yarısından sonra kaybolup, küçük yan rolde görev almış gibi görünen kimi karakterlerin ise öykünün baş kahramanı olduğu hikâye homojen bir yapıya sahiptir. Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ertan Saban,Arsen Gürzap gibi isimlerin bulunduğu oyuncu ekibi ağırlıklı olarak tiyatro sanatçılarından oluşmaktadır.
IMDb 6,6

5. Güz Sancısı (2009)
Yılmaz Karakoyunlu’nun aynı adı taşıyan eserinden uyarlanmıştır.
6-7 Eylül Olayları’nı konu almış ve yoğun tartışmalara sebep olmuştur.
IMDb 6,1

6. Hababam Sınıfı (1975)
Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Özel Çamlıca Lisesi’ne yeni atanan müdür muavini ve tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca; kopya çeken, okuldan kaçıp maçlara giden, hocalarla sürekli kafa bulan öğrencilerle dolu okulun Hababam Sınıfı’nı ilginç ceza yöntemleriyle disiplin altına almaya çalışır. Fakat aynı zamanda öğrencilerin haylazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır.
IMDb 9,4

7. Karartma Geceleri (1990)
Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
2. Dünya Savaşı sürecinde kitabı toplatılan öğretmen-şair Mustafa Ural’ın hikâyesini anlatır.
IMDb 7,3

8. Kirpi (2009)
Sulhi Dölek’in aynı adlı eserinden çevrilmiştir.
İki inatçı düşmanın önceleri küçük gerilimlerle filizlenen birbirlerinden öç alma hesapları, karşılıklı misillemelerle büyüyerek çevrelerindeki herkesin başını belaya sokacak ve ülke çapında bir kaos yaşanacaktır.
IMDb 5,9

9. Kıskanmak (2009)
Nahid Sırrı Örik’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.
Seniha ile Halit, anne ve babasını kaybetmiş iki kardeştir. İkisi de 40 yaşlarındadır. Halit ise kendisinden küçük olan 30lu yaşlardaki Mükerrem ile evlidir. Üçü İstanbul’da yaşarken bir iş vesilesiyle Zonguldak’a giderler. Mükerrem’in güzelliğini, gençliğini ve çekiciliğini deliler gibi kıskanan görümcesi Seniha, Mükerrem ile ilk başta iyi geçinse de onun kuyusunu kazmaktadır.
IMDb 6,7

10. Mutluluk (2007)
Zülfü Livaneli’nin eserinden uyarlanmıştır.
Film, Meryem’in perişan ve baygın halde, bir göl kenarında bulunmasıyla başlar. Ailesi kızlarının bir namussuzluk yaptığını düşünerek töre gereği öldürülmesine karar verir. Öldürme görevi ise yakın akrabası Cemal’e verilir.
IMDb 7,7

11. Salkım Hanım’ın Taneleri (1999)
Yılmaz Karakoyunlu’nun aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Varlık Vergisi dönemi ve Aşkale Çalışma Kampı’nı konu almıştır.
IMDb 6,4

12. Süt Kardeşler (1976)
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani adlı eserinden uyarlanmıştır.
Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek hanım, sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtır. Konağa gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın gelmesiyle işler karışır. Bayram’ın kardeşi Bihter’e aşık olan Şaban onun peşinde dolanır. Bayram’ın babasının eve Gulyabani adında bir canavar sokmasıyla işler iyice karışır
IMDb 9,0

13. Zübük (1980)
Aziz Nesin’in aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Milletvekili İbrahim Zübükzade mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzade’nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister. Gittiği köyü Gülören’de karşılaştığı köylüleri Zübükzade’yi nefretle anarlar.
IMDb 8,5

14. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (2014)
İlhami Algör’ün aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Henüz hiçbir kitabı yayımlanmamış bir yazar olan Arif, kadınlar ve ilişkiler üzerine kafa yorduğu bir dönemde Müzeyyen’le karşılaşır. Müzeyyen tanıdığı kadınların hiçbirine benzememektedir. Onun dünyasına girdikçe kadınlarla ilgili aklındaki soruların bazılarına yanıt bulacaktır.
IMDb 6,5

15. Ağır Roman (1997)
Metin Kaçan’ın aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.
Film, 70’li yıllarda, İstanbul’da, yoğun olarak Romanların yaşadığı Kolera Sokağı’nda geçer. Salih, mahallenin saygı duyulan berberi Ali’nin en küçük oğludur ve araba tamirciliği yapmaktadır. Mahallenin sevilen kabadayısı ve koruyucusu Arap Sado mahalledeki kötü niyetli kabadayılarla hakimiyet mücadelesi esnasında öldürülünce Salih mahallenin yeni koruyucusu rolüne soyunur, ancak bu zor görev için henüz hazır ya da uygun değildir.
IMDb 7,7

Not: Film açıklamaları; Beyazperde, Sinematurk ve IMDb’den alınmıştır.
Ceylan Yorulmaz
Onedio Editörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here