Zone Ma Zanena : Zazaki Für Anfangerinnen und Anfanger – Mesut Keskin

Doğu Anadolu’da 4 ila 6 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen Zazaca, Hint-Avrupa dil ailesinin Kuzeybatı İrani Diller grubuna mensup bir dildir. Bugüne kadar resmi bir statüden yoksun olan Zazaca, öz yurdunda tehlike altında olan bir dil olarak değerlendirilmektedir. Yetişkinler ile gençlere yönelik bir ders müfredatı olarak hazırlanan bu kitap, üniversitede düzeyinde eğitimle geçen uzun yılların tecrübesine dayanır. 31 ders olarak düzenlenen kitap, okuma parçaları, konularla ilgili alıştırmalar ve dilbilgisi çözümlemelerinden oluşmaktadır. Kitabın sonuna, Zazacanın tipik kullanımına örnek olarak halk hikâyelerinden oluşan bir seçki ile 1300 kelimelik Zazaca-Almanca ve Almanca-Zazaca sözlükçe de eklenmiştir.

Zengin bir görsellikle hazırlanan ZONÊ MA ZANENA? bir ders kitabı olarak, Almanya, Avusturya veya İsviçre’de Almanca eğitim diliyle yetişmiş, Zaza olan ama Zazaca bilmeyen çocuk, genç ve yetişkinler için hazırlanmıştır. Bunun yanı sıra, Zazacaya ilgi duyanları ve Avrupa’da halklar arası iletişimi önemseyen kesimleri Zaza dil ve kültürü ile buluşturmayı da amaçlamaktadır.

Kitabın Künyesi
Zone Ma Zanena : Zazaki Für Anfangerinnen und Anfanger
Yazar: Mesut Keskin
Yayınevi: Geoaktif
Aralık 2012
176 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Edebiyatê Zazayan (Zaza Edebiyatı)
Zuwan Vinibose – Fahri Ergun

Kürtçenin Dımıli lehçesiyle yazılan bu şiirler, hem sizi alıp oralara götürecek hem de derin derin düşünmenizi sağlayacak. Bu topraklardaki çok...

Kapat