1 Mayıs’ın Anlamı ve Önemi – Zafer Köse

ATPÇalışma sürelerinin kısaltılması için yürütülen örgütlü mücadele, insanlık tarihinin en önemli konusudur! Çünkü:

Yaşamak için çalışmak zorunda olan insanların kendine zaman ayırabilmesi mümkün hale geldi. Sevmeye, düşünmeye, karar vermeye hak kazanıldı.

“Serbest zaman” talebi gibi “laiklik”, “özgürlük”, “insan hakları” taleplerinin de emek mücadelesi ile ilişkilendirilmesi ve hayata dair hale gelmesi sağlandı.

1 Mayıs 1886’da görkemli bir gösteriye dönüşen Amerikalı işçilerin 8 saatlik işgünü mücadelesi, çok sayıda ülkenin işçileri tarafından desteklendi. Dünyanın milliyetlere veya dinlere göre bölünmüş biçimde algılanması için eğitim, medya, popüler kültür ve her türlü yolla yürütülen çalışmalara rağmen, asıl meselenin üretenler ve yönetenler arasında olduğu somutlaştı.

Güçlülerden ricada bulunarak, itaat ederek veya kişisel çözüm arayarak değil, örgütlü mücadele sonucunda insanca haklara ulaşılabileceği kanıtlandı.

Çözümü dalkavuklukta arayan, sevdiklerinden esirgediği zamanını işi için şart olmadığı durumlarda bile işyerinde daha uzun süre kalarak harcayan, sermaye ideolojisiyle mücadele etmek yerine çalışma arkadaşlarıyla rekabet etmeyi tercih eden işbirlikçiler hariç… Bütün çalışanların “Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” kutlu olsun.

Yaşasın 1 Mayıs!
http://dayanisma.tv/1-mayisin-dogusu

Zafer Köse
zaferxkose@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here