Afacan Resimler – İtalo Calvino

?Kalem Sincabı? Italo Calvino?dan çocuklara?
İtalyan ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Italo Calvino 1923 yılında doğdu. Romanları, hikâyeleri ve denemeleri dünya çapında okundu, sevildi. Çocuklar için de yazdı, ama bütün iyi kitaplar gibi bunlar da her yaştan okura seslenen kitaplar oldu. İkiye Bölünen Vikont, Ağaca Tüneyen Baron, Varolmayan Şövalye, Dere Tepe Ters başlıca eserleridir.
Afacan Resimler?in kahramanı Lodolinda mutlu olduğu zamanlarda kelebek, gelincik resimleri yapan küçük bir kızdır. Ama ya kızgın olduğunda? Öfkeli boğalar, korsan gemileri, yakılıp yıkılan kaleler çizer. Bir gün evde, ailesinin arkadaşlarının oğlu Federiko?yla baş başa kalır Lodolinda. Federiko, denizdeki hortumun neye benzediğini anlasınlar diye, akvaryumdaki balıkları bulaşık makinesine koymaya kalkışınca, bizim kız, işte o zaman çok sinirlenir?
Sıradan bir hikâye, Calvino?nun dehasından fışkırınca, sanatın ve hayal gücününün dönüştürücü gücüne dair muhteşem kitap çıkar ortaya.

Kitabın Künyesi
Afacan Resimler
Italo Calvino
Çeviren: Filiz Özdem
Resimleyen: Giulia Orecchia
Yapı Kredi Yayınları / DOĞAN KARDEŞ / Çocuk Kitapları / 3-8 Yaş
1. Baskı: Şubat 2013
Sayfa: 96

1 YORUM

  1. Dünyada Çocuklar için en sağlıklı yer, barışın kokusunda uyandıkları günler birde Kitapların, satırları arasındaki o düşlü yolculuk, çocuk dünyalarına..
    Tanrının Korumasında Bir dünyada , savaşsız, BARIŞ DOLU GÜNLERDE BÜYÜMELERİ DİLEĞİYLE..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here