Erkek ismi kullanan kadın yazarlar

kadın_yazarErkek ismi kullanan kadın yazarlar
1-Mallorca’da Bir Kışın yazarı George Sandaka Amantine Lucile Aurore Dupin. Dupin, ilk kitabı için Jules Sand ismiyle Jules Sandeau ile birlikte çalıştı. Diğer eserlerinde -bugün bilinen adı- George Sand’ı kullandı.

2-Jane Eyre, Uğultulu Tepeler kitaplarının yazarları Currer Bell, Ellis Bellaka Charlotte ve Emily Brontë. Kızkardeşler, ilk kitaplarını “Bell Biraderler” olarak yayımladı.

3-Benim Afrikam’ın yazarı Isak Dinesen, bilinen adıyla Karen Blixen. Blixen bir açıklamasında Isak ismini, İbranice “çok gülen” anlamına geldiği için seçtiğini söylemişti. Soyadı Dinesen ise Danca “aynı şey” anlamına geliyor.

4-Dışlanmışlar’ın yazarı S.E. Hinton, nam-ı diğer Eloise Hinton. Hinton’un yayıncısı, genç erkeklerin hikâyesini anlatan kitabın yazarının bir kadın olmasının satışları düşürebileceği korkusuyla, isminin baş harflerini kullanmasını istemişler.

5-“Ölüm” serisinin yazarı J.D. Robbaka nam-ı diğer Nora Roberts. Roberts aşk romanlarıyla ünlü ama bilimkurgu / polisiye romanları yazarak yeni bir okuyucu kitlesine ulaşmak istediği için J.D. Robb ismini seçti.

6-Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling’in asıl adı Joanne Rowling. Bayan Rowling’in bir göbek adı yok, bu yüzden K harfi, Kathleen büyükannesinden yadigâr.

Yorum yapın

Daha fazla Listeler
İngilizce yazılmış en iyi çocuk kitapları hangileridir?

Bugüne kadar İngilizce yazılmış en iyi çocuk kitapları hangileridir? Dünyanın her tarafından onlarca edebiyat eleştirmenine sorarak bu sorunun yanıtını bulmaya...

Kapat