Erkek ismi kullanan kadın yazarlar

kadın_yazarErkek ismi kullanan kadın yazarlar
1-Mallorca’da Bir Kışın yazarı George Sandaka Amantine Lucile Aurore Dupin. Dupin, ilk kitabı için Jules Sand ismiyle Jules Sandeau ile birlikte çalıştı. Diğer eserlerinde -bugün bilinen adı- George Sand’ı kullandı.

2-Jane Eyre, Uğultulu Tepeler kitaplarının yazarları Currer Bell, Ellis Bellaka Charlotte ve Emily Brontë. Kızkardeşler, ilk kitaplarını “Bell Biraderler” olarak yayımladı.

3-Benim Afrikam’ın yazarı Isak Dinesen, bilinen adıyla Karen Blixen. Blixen bir açıklamasında Isak ismini, İbranice “çok gülen” anlamına geldiği için seçtiğini söylemişti. Soyadı Dinesen ise Danca “aynı şey” anlamına geliyor.

4-Dışlanmışlar’ın yazarı S.E. Hinton, nam-ı diğer Eloise Hinton. Hinton’un yayıncısı, genç erkeklerin hikâyesini anlatan kitabın yazarının bir kadın olmasının satışları düşürebileceği korkusuyla, isminin baş harflerini kullanmasını istemişler.

5-“Ölüm” serisinin yazarı J.D. Robbaka nam-ı diğer Nora Roberts. Roberts aşk romanlarıyla ünlü ama bilimkurgu / polisiye romanları yazarak yeni bir okuyucu kitlesine ulaşmak istediği için J.D. Robb ismini seçti.

6-Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling’in asıl adı Joanne Rowling. Bayan Rowling’in bir göbek adı yok, bu yüzden K harfi, Kathleen büyükannesinden yadigâr.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here