Evlenme / Kumarbazlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Gogol, en beğenilen komedilerinden biri olan Evlenme’de çöpçatanlık geleneğini ve damat adaylarının şahsında toplumun hemen her sınıfını alaya alır. Kumarbazlar’da ise usta kumarbazların zekâ ve ustalık dolu entrikalarını kusursuz bir kurgu ve keyifli bir dille aktarır.

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün öğeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Petersburg Öyküleri ve Mirgorod Öyküleri’nde mizahın yanı sıra yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşüncelerini ortaya koydu. Ölü Canlar feodal toprak mülkiyeti ve serfliği ele alan bir başyapıttır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Evlenme – Kumarbazlar (Ciltli)
Nikolay Vasilyeviç Gogol
İş Bankası Kültür Yayınları / Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Ekim 2012
144 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Öykü Kitapları
Sporcu Milletiz Vesselam (Spor Yazıları ve Öyküleri) – Aziz Nesin

Aziz Nesin, bu kez yeşil sahaların ve er meydanının tozunu attırıyor. "Sporcu Milletiz Vesselam", Aziz Nesin'in futbol ve güreş yazılarını...

Kapat