Foucault Düşüncesi Kişiliği – Paul Veyne

Michel Foucault ve Paul Veyne. Filozof ve tarihçi. Paul Veyne’nin Foucault’nun düşüncesi ve kişiliğini anlattığı bu kitap sadece bir tarihçinin gözüyle değil bir “dost” bakışıyla yazılmış bir kitap. Foucault’nun yakın dostu Veyne, filozofun devrim niteliğindeki düşüncelerini bu düşünceleri biçimleyen yaşamıyla birlikte ele alıyor. Filozofun kişiliğinde ete kemiğe bürünen bu düşünce Veyne’nin kaleminde yaşayan, hareket eden, mücadeleci bir bedene dönüşüyor.

“Her çağın bir akvaryumu var.” İçine doğduğumuz tarihsel akvaryumda kendi sınırlarımızı göremiyoruz. Başka çağların akvaryumlarını görebilmek bizlere kendi sınırlarımızı fark etmek için ipucu sunuyor. Foucault geçmişi ele alırken asıl olarak “şimdinin tarihi”ni yazıyor. Paul Veyne, Foucault’nun akvaryumda olduğunu bilen kırmızı bir balık olduğunu söylüyor. Fakat bu kırmızı balık akvaryuma karşı bir samurayın kılıcıyla kuşanmış. “Bu yüzden” diyor Paul Veyne, “bu kitabın asıl başlığı kırmızı balık ve samuray”dır. Bu kitap, akvaryumu kırmak isteyen tüm kırmızı balıklara ithaf edilerek yazılmış bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Foucault Düşüncesi Kişiliği
Paul Veyne
Alfa Yayıncılık / Felsefe Dizisi
Yayın Yönetmeni : M. Küpüşoğlu
Kapak Tasarımı : Begüm Çiçekçi
Çeviri : Işık Ergüden
İstanbul, 2014
190 s.

Yorum yapın

Daha fazla Felsefe
Heinrich von Ofterdingen içerdiği semboller, temalar, şiirler ve dilsel yetkinliğiyle Romantizmin manifestosudur.

?Ruhun akustiği? ifadesiyle özetlediği yarım kalmış romanı Heinrich von Ofterdingen?de genç bir adamın duygusal ve düşünsel uyanışını anlatıyor Novalis. Romanının...

Kapat