Futbolu Neden Sevmeli? / Neden Sevmemeli? – Hazırlayan : Maksut Köksal, Yasemin Gedik, İlker Maga

Bu konuda söylenecek çok şey olmasına rağmen izafiyete müsaade etmeyecek bir gerçek var: Futbol, spor disiplinleri arasında en çok ilgi göreni.
Burada bir methiye olmadığı gibi bir eleştiri de yok.
En çok sevileni mi ya da en çok sevilmeyeni mi? Ülke ve dünya genelinde bu soruyu aydınlatacak geniş bir araştırma yok henüz.
Öne çıkan kadarıyla futbol, spor disiplinleri içinde en popüleri…
Brezilya’da gecekondularının yıkılmaması için direnen halkın, evlerinin yerine stadyum yapılması kararı alınmasının ardından direnişe son verdiği biliniyor.
Futbolu Neden Sevmeli? Futbolu Neden Sevmemeli?
Türkiye’de spor denilince ilk akla gelen disiplin futbol.
Futbol, spor disiplinleri arasında en çok ilgi göreni.
Futbol, spor dalları içinde en çok sevileni mi, en çok sevilmeyeni mi?
İnsanlar neden futbola bu kadar ilgi gösteriyor?
Onları futbolcularla, futbol kulüpleriyle özdeşleşmeye iten neden nedir?
Günümüzde futbol, sadece bir oyun olarak değerlendirilebilir mi?
Stadyumlar, modern arena, yoksulların avutulup uyutulduğu bir uyku tulumu ve futbolcular eski çağın gladyatörleri gibi alınıp satılan ve birbirleriyle savaştırılan birer köle haline gelmişse, futbol sadece masum bir oyun olarak değerlendirilebilir mi?
Siyaset ve paranın yönlendirdiği futbolu, modern dünyanın yeni dini, stadyumları da ibadethane olarak görmek gerekmez mi?
Kitap, bunlar gibi birçok soruya cevap bulmaya çalışıyor.
Yazıların yanı sıra futbol konulu fotograf ve karikatürlerden oluşan ve iki ayrı bölüm, iki ayrı kapak hâlinde hazırlanan bu derleme kitap, zengin içeriğiyle, kafasında futbola dair sorular taşıyanlara teorik olarak düşünme ve tartışma imkânı sunuyor.
Katkıda Bulunan : Fethi Sabunsoy, Yasemin Gedik, M. Ali Kılıçbay, Abdülkadir Yücelman, Berna Müküs Kaya, Dalibor Richter, Ismaıl Hakkı Baltacıoğlu, İvan Serger, Jacques – Henri Lartique, Lajos Weber, M. Köksal, Michelangelo Durazzo, Selim Sırrı Tarcan, Tibor Kajan, Togay Bayatlı, Willy Van Heekern, Nazım Hikmet Ran, Veysel Atayman, Aziz Nesin, Ara Güler, Çetin Altan, Can Yücel, Tan Oral, İzzettin Önder, Metin Çulhaoğlu, Mesut Odman, Kadir Cangızbay, Yalçın Küçük, İlker Maga, Metin Kurt, Kemal Okuyan, Sami Caner, Cemal Dindar, Kurthan Fişek, Klaus Huhn

Hazırlayan : Maksut Köksal, Yasemin Gedik, İlker Maga
Futbolu Neden Sevmeli? / Neden Sevmemeli? – Derleme
Yayınevi: YGS
Yayıma Hazırlayan: İlker Maga
Yayıma Hazırlayan: Maksut Köksal
Yayıma Hazırlayan: Yasemin Gedik
Grafiker: Ömer Ülkenciler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here