Safran Sarı / İnci Aral ? Tanıtan: Remziye Serap Ekim

Tutkulu bir aşk mı, yoksa sevkatli bir sevgi mi? Neydi aradıkları ve neydi ararken kaybettikleri…

‘Safran Sarı; 1994’te yayımlanan Yeni Yalan Zamanlar da, insanımızın serüvenine, değerler yitimiyle savruluş ve çözülmelerine yönelttiğim bakış açısı ve edebi ilginin 2003’te Mor’la gelişen devamı oldu ve bu iki romanı tamamlayan bir üçleme oluşturdu. Safran Sarı’ya başlarken çağının tanığı olmayı önemseyen bir yazarın yaşadığı yıllara ilişkin izlenim ve duygularının birçok bakımdan ciddi bir bütünlük oluşturduğunu gördüm. Bu yüzden ilk kitabı Yeşil olarak yeniden adlandırdım ve üçlemeyi ‘Yeni Yalan Zamanlar’ üst başlığıyla tanımlamayı uygun buldum’. İnci Aral

Safran Sarı; her biri ayrı bir öykü kahramanı olan üç kişinin kesişen yollarını anlatıyor. Volkan; genç yaşta mesleğinde yükselmiş bir yatırım uzmanı, Melike Eda;  antika eşya ve takı dükkanı olan eski eser kaçakçısı genç bir kadın. Mutena Eylem Elvan; üniversite mezunu bir telekız. Roman kahramanlarının iki üç ismi olması ruh kargaşalarına ve kimlik çatışmalarına da adeta ipucu olmuş.
Volkan, hızlı yükselişinin yorgunluğunu ve hesaplaşmasını hem iş hayatında hem özel hayatında vermeye çalışır. Kendi hayatına dışarıdan baktıkça kendinden ne kadar uzaklaştığını fark eder ve varoluşunu sorgular. Bunu yaparken yoluna çıkan Melike Eda ve daha sonraları sanal ortamda tanıyacağı Eylem ki önce o isimle tanıyacaktır, iç huzurunu bulma çabasını büsbütün kaybettirecektir. İstediği her şeye sahip olan Volkan ilişkilerinde başarılı olamamıştır ve artık gündelik ilişkilerden bıkmıştır. Artık baba olmak istemektedir sanki hayatını temize çekmesi kurtuluşu budur. Tıpkı Volkan gibi düşünen biri daha vardır oda Melike Eda;  şefkate dinginliğe ihtiyacı olduğunu bildiği halde karşısına çıkan bu tür erkeklerden kaçar ve kendini tutkulu, ölümcül aşklara bırakır. Eylem kapalı bir aile çevresinden sıyrılmış kendi çabaları ile üniversiteyi bitirmiştir bu süreç onun özgürlüğünü ilan etme süreci gibi görünse de aslında gitgide daralan tehlikeli bir çemberin içine alacaktır, kimlik savaşı verirken ruhunu varoluş nedenini bulmaya çalışırken bedenini göz çıkarması gerekecektir ve bu artık sıradanlaşacaktır. Roman kahramanları girdikleri iç savaşlarında yenilgileri ta başında kabul edeceklerdir.
Hayat sürüyordu. Yaşamak tek ve tam bir sayfa bilmece değil, içinde sayısız acı ve hikaye barındıran yanar döner bir zardır. İnsanın bakış açısına, seçimlerine ve bilek gücüne göre rengi, şans sayısı durmadan değişen kocaman bir zar. Evet, zar dönerken canları yanacaktır bu genç insanların. Geleceğe doğru koşarken değerlerinden, umutlarından, hayallerinden benliklerinden çok uzaklara savrulan aslında gelecekleri sonsuza kadar kaybeden insanların karmakarışık ruh hallerini çok sade bir dille anlatmayı başarmış yazar. Roman kahramanlarını seçimlerini yaparken aslında kimliklerini geleceklerini anı kurtarma adına bilinmezliğe geleceksizliğe teslim ederler. Roman da yüksek tabaka diye adlandırılan zengin çevrelerde ki ilişkilerin tükenmişliğini hatta öyle ki insanların sapmış yanlarının farklılık arayış olarak kabul gördüğünü ortamları çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ayrıca sanal alemde birbirine içini döken; döktüğüne inanıp yanılan insanların çarpıcı serüvenlerine de değiniyor. Arayış içindeki kayıpları kadın erkek ilişkilerindeki tüm yönleriyle ele alan güzel bir roman .
Aslında romanın üst başlığı; Yeni Yalan Zamanlar değil tam da bu zamanlar.
Yazan: Remziye Serap Ekim

Kitabın Künyesi
Safran Sarı
İnci Aral
Merkez Kitapçılık
Baskı Tarihi: Mart 2007
311 sayfa

İnci Aral ?ın Hayatı
Türk öykü ve roman yazarı
İnci Aral, Denizli’de doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü?nü bitirdi. Edebiyat dünyasına 1977’de dergilerde yayınlanan öyküleriyle girdi. 1979’da Ağda Zamanı adlı kitabında topladığı ilk öyküleriyle 1980 `Akademi Kitabevi İlk Kitap Öykü Başarı Ödülü’nü aldı. Kahramanmaraş toplumsal olaylarını konu alan ikinci kitabı Kıran Resimleri 1983’te yayınlandı, Nevzat Üstün Öykü Ödülü?nü kazandı, 1989’da Fransızca?ya çevrilip Fransa’da yayınlandı. Uykusuzlar ve Sevginin Eşsiz Kışı yazarın öteki öykü kitaplarıdır. İlk romanı Ölü Erkek Kuşlar, 1992 Yunus Nadi Roman Ödülü?nü aldı. Yeni Yalan Zamanlar 1994’te, Hiçbir Aşk Hiçbir Ölüm 1997’de, İçimden Kuşlar Göçüyor 1998’de yayınlandı. İnci Aral, öykü ve romanlarında genellikle kadın-erkek ilişkilerini, sevgiyi, kadın kimliğini, bağlılık ve özgürlük sorunlarını, insan ilişkilerini irdeleyen bir yazardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here