Sekans – Sinema Yazıları Seçkisi

Düzenlediği sinema konulu seminerler ve Sekans sinema dergisi ile adını duyuran Sekans Sinema Topluluğu üretmeyi sürdürüyor. Yakın zamanda dergisini elektronik ortama taşıyarak www.sekans.org adresinde yayınlamaya başlayan topluluk, şimdi de sekans sinema yazıları seçkisi adını taşıyan kitabıyla bir sinema kitapları serisinin ilk yapıtını çıkardı. Kitapta ilk anda göze çarpan başlık, altı yazıdan oluşan bir dosya olarak düzenlenmiş olan sinema ve mimari ilişkisi. Alanın ünlü isimlerinden biri olan James Monaco ile yapılan söyleşi birçoklarının hemen dikkatini çekecek türde. İlk bakışta göze çarpan isimler arasında Ahmet Tarık Tekçe, Vera Chytilova ve Larisa Shepitko bulunuyor. Kitap kuramdan kısa filme, belgeselden denemeye uzanan konu zenginliğiyle dikkat çekiyor.

Topluluğun yakın zamanda düzenleyeceği Temel Sinema Eğitimi semineri Aralık ayının ilk haftasıyla başlayacak. Seminer kapsamında uygulamalı olarak senaryo yazım teknikleri, görüntü öğeleri ve kurgu teknikleri verilecek. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler topluluğun www.sekans.org adlı sitesinden, info@sekans.org e-posta adresinden ve 0505 910 42 99 nolu telefondan elde edebilirler.

Kitabın Künyesi
Sekans
Sinema Yazıları Seçkisi
Fatoş Adiloğlu, Savaş Arslan, Burcu Atahan, Ender Bazen, Tutku Mavi Erkılıç, Gökhan Gökdoğan, Gül Kaçmaz, Gizem Kahraman, Eda Karadeniz, Serhan Mersin, İlker Mutlu, James Monaco, Joaquim Moreno, Elif Özdemir, Doğu Şenkoy, Bahar Şimşek, Tansu Ayşe Timuçin, Merve Ulucan, Ali Vatansever, Tolga Yalur, Arzu Beyza Yanar, Havva Yıldırım, Sercan Özgencil Yıldırım, Pınar Yıldız, Elif Yılmaz
Baskı: Kasım 2009
Yayın Yönetmeni: Gökhan Erkılıç
Yayın Koordinatörü: Ece Özdemir
Tasarım: Nagihan Konukcu

Sekans Sinema Kültürü Dergisi
Popüler, sanatsal veya akademik, her türden yaklaşım için nitelikli olma ölçütünü gözeten Sekans, sayısı milyonlarla ifade edilen seyirci kitlesini, sinema okuru kitlesine dönüştürebilmek için, konu zengini bir dergi olarak ortaya çıktı. Sekans?ın sinemanın tüm boyutlarını kapsayacak şekilde zengin bir görünüm sunmasını amaçladık. Sekans?ı araştırmacı ve düzeyli olması açısından akademik, gündemle ve görsel tüketicilerle olan ilişkileri bağlamında popüler ve kapsadığı alana sevgi-ilgi-bilgi anlayışıyla yaklaştığı için sinematografik bir dergi olarak tanımlamak olası. Sekans yazınsal ve görsel açıdan doyurucu, bilgiye duyulan gereksinimi karşılama derdinde, yeni görüş ve gelişmeler karşısında ılımlı ve tartışmalara açık bir kimlik taşıyacak biçimde kurgulandı.

Yayıncılığın her geçen gün kaybettiği kan; bu sektörde çalışan insanların ilgisizliği ve bilgisizliği; her türden bağımsız ve farklı sesi kısan tekelci zihniyet ve artık nostaljik bir eylem haline dönüşen okumayı hayatımızdan hızla çıkarmamız, Sekans?ın varlığını online olarak sürdürmeye karar vermesinin önemli nedenleridir. Dergi bu sebeplerle yılda dört kez elektronik, iki kez de basılı olarak okuyucularıyla buluşacaktır.

Sekans, içerik kalitesinden, bölüm zenginliğinden ve editoryal seçim kararları konusunda ödün vermeksizin her türlü kurumsal ve kişisel işbirliğine, yeni isimlere, derginin geleceğinin daha güçlü bir şekilde yapılanmasını sağlayacak önerilere açıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir