Sorgulanan Aşklar, Sorgulanan Hayatlar – Sadık Güvenç

“Kanadı Güvercin” bende bir sürü çağrışım yapan bir kitap adı. Romanı okuyunca bana hak verecek okuyucu.
“Güvercin meraklısı, iki aşkı taşımaya çabalayan ancak ikisini de eline yüzüne bulaştıran bir karakter Masum. Yani kanadını kırıyor, kanadı kırılıyor. Kanıyor, kanatıyor.” diyor yazarı.
Sahibi Aynı Kuyular adlı öykü kitabından sonra bu ilk romanı ile okuyucusu ile buluşuyor Kenan şahbaz. Çiçekçi kadın, Deli Dimitri gibi, roman kahramanlarının zor zamanlarında ortaya çıkan karakterler var. Geleceği bilen, gelecekten haber veren karakterler. Roman kahramanları da bunların etkisinde kalıyorlar.

Her gün sabahın erken saatlerinde sokağın başındaki çöp kutusuna boş bir poşetle gelip onu çöp kutusuna atan adamın hikâyesini anlatırken bir yandan da güncel sorunlara değinmeler görüyoruz romanda. İstanbul-Beyoğlu’nda kendi halinde, yaşama tutunmaya çalışan, biraz da kabadayımsı birinin sade yaşam öyküsünü anlatırken geri planda karmaşık ilişkiler yumağı da kendini hissettiriyor.

Kıraathaneyi kumarhaneye çeviren Murat’ın iki yüzlü, birilerine yalakalık yaparak gerçek anlamda “kıraathane “olan bir yeri sözüm ona “kıraathane” (kumarhane)ye çeviren eski çırak Murat’ın ilişkileri, bunamış eski müfettiş, Masum’un karısı Seval’in yaşama tutunmaya çabalaması… Atanamayan fizik öğretmeninin apartman görevlisi olması, sorguda işkence görenler, sokağa çıkma yasakları, faili meçhul cinayetler (Seval’e askıntı olan Fedai’nin sonu ne oldu mesela?) gibi… Bunların hepsi okuyucunun “ben bunları bir yerde gördüm,” demesine yol açan olaylar. Kurgu ve geçekliğin iç içe girmesi yani.

Romanı hakkında kendisiyle yapılan söyleşide şöyle söylüyor Kenan Şahbaz:
“Tamamı olmasa da belli bölümlerin farklı gerçekliklerden alınarak bir kurguda birleşmesi… İki anlatıcılı bir roman bu. İlk anlatıcı bir derleyici, gözlemci, hikâye toplayıcı… Sadık; bir yazar, gözlemci. Çevremde iyi gözlemci, derleyici, anlatımlarıyla, yazdıklarıyla, edebiyata verdiği emek ve eserleriyle çok önemsediğim bir Sadık var. İkinci anlatıcı ana öyküyü bize sunan kapıcı Hamdi. Her gün haberlerini işittiğimiz, sesini duyduğumuz, intihar eden, çalıştığı inşaatta iş cinayetine kurban giden atanamayan bir fizik öğretmeni… Duyarlılığı olan herkesin yakınlarında bir kapıcı Hamdi vardır. Ana karakter Masum’a gelirsek doğumundan mecruhluğuna kadar yaşadıkları benim düş dünyamla ilgili belki de. Bir insanın düş gücünü karakteri kadar çevresel şartlar belirler. Ne gördüysem, ne yaşadıysam, ne hissettiysem mutlaka yazdıklarıma sinmiştir. Masum benim öykü olarak başlayıp ayrılamadığım bir karakter. Bu yüzden bir romana evrildi.”

Kitabın arka kapağında Adnan Gerger şöyle diyor:
“Günümüzde aşklar, sorgulann aşklar artık… Oysa aşk sorgulanmaz, sorgulanırsa aşk değildir…
Günümüzde hayatlar, sorgulanmayan hayatlar atık… Oysa hayat sorgulanmalı, sorgulanmazsa hayat değildir…”

Ne okusam diyenlere önerimizdir.

Sadık Güvenç

Kitabın Künyesi:
Kanadı Güvercin
Kenan Şahbaz
roman, 128 s.
Klaros Yayınları,
Ankara, 2019.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here