Uçurtmayı vurmasınlar – Sadık Güvenç

uçurtmayı_vurmasınlarFeride Çiçekoğlu’nun sinemaya aktarılan romanı Uçurtmayı Vurmasınlar’ın 1. Basımı 1986 yılında yapılmış. Elimdeki kitabın baskısı ise Can Yayınları tarafından 1990’da yapılmış. 102 sayfa.
“Ama ben mahkum değilim ki. Ben yalnızca çocuğum. Annem burada iken bana dışarıda kimse bakamazmış. O yüzden cezası bitene kadar annemle birlikte kalmalıymışım. Ben artık kendi çoraplarımı giyebiliyorum. Kendi kendime bakarım. Beni dışarı bıraksınlar İnci! Senin yanına geleyim.” (s. 17-18)

Henüz okuma yazma bilmeyen küçük Barış’ın mahkum kadınların arasında görüp yaşadıklarını cezasını tamamlayıp dışarı çıkmış olan İnci’ye yazdırdığı mektuplarından okuyoruz. Annesi hüküm giyince bakacak kimsesi olmadığından küçük Barış da annesiyle birlikte hapishanede yaşamaktadır. Üç dört yaşlarındaki Barış’ın dünyası ile büyüklerin dünyaları elbet de çok faklıdır. Barış’ın bir türlü alıcısına ulaşamayan ve demir kapılara takılıp kalan mektuplarından 1980’li yılların hapishanelerini, mahkumlara uygulanan keyfi tutumları, işkenceleri, siyasi mahkumların örnek davranışlarını, direnişlerini öğreniriz.
Bir arama tarama sırasında mahkumlardan birinin yatağında kitap bulunur. Kitap en büyük suçtur. Yetkili kitabı parçalatır ve bir zarfa doldurtur.
“Zarfı, ağabeylerden uzun boylu olanına uzatarak, “Götür bunu kalorifer dairesine, ateşin en kor kızıl yerine at!” dedi.
Anahtarlı teyze, şöyle bir öksürdü, “Bizim burada soba yakarız,” diye mırıldandı.
Amca bir an düşündü, “Götürüp sobaya at o zaman! dedi.
Ağabey zarfı koğuşumuzun sobasına atmak için yöneldi. Amca, birden bire ağabeyin yolunu kesti. (…)
“Sana buranın sobasına mı at dedik? Ne olur ne olmaz. Bunlara güvenilmez. Bakarsın yine çıkarır okurlar.”
Gardiyan, “Zaten koğuşların sobası aralık ayına kadar yanmaz. Yalnız idaredeki soba yanıyor şimdi,” dedi. (s. 39-40)

Kitap, hapishane kütüphanesinden ödünç alınmıştır oysa. Amirin gözü dönmüştür ve kitap bulunduran mahkum ayrıca cezalandırılmıştır. Daha sonra da hapishane kütüphanesinden ödünç aldığı kitabı geri vermediği için yeniden ceza alacaktır.
12 Eylül hapishaneleri ve toplum gerçeği yalın bir dille, tertemiz bir yürekle anlatılıyor bu romanda. Bir solukta okuyacaksınız.

Uçurtmayı Vurmasınlar
Feride Çiçekoğlu
Can Yayınları
Türkçe
109 s. — 3. Hamur– Ciltsiz — 13 x 20 cm
İstanbul, 2009

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here