Azap Yolları 1- 2- 3 / Aleksey Tolstoy

Rus yazar Lev Tolstoy’un uzaktan akrabası olan Aleksey Tolstoy ‘Azap Yolları’ eseri, “İki Kız Kardeş”, “Yıl 1918”, “Kederli Sabah” ciltlerinden oluşan bir nehir romandır. Birinci Dünya Savaşı, Büyük Sovyet Devrimi, uzun ve zorlu iç savaş yıllarının zengin bir panoramasını sunan eser, tüm derinliği ve karmaşıklığı ile insan doğasını, olaylar içindeki insanların ıstırap ve sevinçlerini büyük bir başarıyla dile getirir.
Romanda, Rus devrim tarihinin zengin fonu üzerinde, burjuva bir ailede yaşayan iki kız kardeşin yaşam serüvenine tanık oluruz. Ama yaklaşan büyük toplumsal fırtına etkisini, eğlence partileri, türlü oyalayıcı etkinlikler içindeki bu iki kız kardeşin dünyasında da hissettirir. Büyük kız kardeş Katya, Vadim Petroviç isimli zengin bir avukatla evlidir. Küçük kız kardeş Daşa ile genç mühendis Telegin arasında bir aşk doğar. Roman bir yandan tüm ayrıntılarıyla fırtınalı bir devrimi, çekilen insan üstü acıları önümüze sererken, bir yandan da bu kahramanların aşklarını, iç dünyalarında kopan fırtınayı, “azap yolları”nda büyük bir yurt sevgisiyle güçlenen kişiliklerini duru bir destan havası içinde betimler. Romanda, ayrıca, yeni bir toplumun kanlı doğumu, ülkelerine derin yurtseverlik duygularıyla bağlı kimi aydınların yanlış tercihleri, olaylara yön veren tarihi kişiliklerin iç dünyaları da ustalıkla gözler önüne serilir.

Kitabın Künyesi
Azap Yolları 1. Cilt – İki Kızkardeş
Azap Yolları 2. Cilt – Yıl 1918
Azap Yolları 3. Cilt – Kederli Sabah
Aleksey Tolstoy,
çeviren: A. Rıza Yalt,
Evrensel Basım Yayın
2003

Aleksey Nikolayeviç Tolstoy’un  Yaşam Öyküsü
(d. 10 Ocak 1883, Sosnovka Köyü, – ö. 23 Şubat 1945, Moskova) Rus şair, roman ve oyun yazarı ve Sovyetler Birliği Bilimler Akademisi üyesi. Tolstoy soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyük yazar Lev Tolstoy’un uzaktan akrabasıydı.

Yazarlık kariyeri 1907 yılında çıkardığı bir şiir derlemesiyle başladı. Devrimin ilk yıllarında (1918-1921) göçmen olarak Paris’te yaşadı. Daha sonra ülkesine geri döndü. İki kez, edebiyata yaptığı katkılardan ötürü Stalin Ödülü’nü kazandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında enerjisini gazeteciliğe verdi ve cephe ile ilgili pek çok deneme kaleme aldı.[1]
Yazarın Türkçedeki en önemli yapıtı bir nehir roman olan Azap Yolları üçlemesidir. Birinci Dünya Savaşı, Büyük Sovyet Devrimi, uzun ve zorlu iç savaş yıllarının zengin bir panoramasını sunan eser, tüm derinliği ve karmaşıklığı ile insan doğasını, olaylar içindeki insanların ıstırap ve sevinçlerini[2] işler. Serinin ilk kitabı İki Kız Kardeş (Rusça: ??????) Ali Rıza Yalt’ın Türkçesiyle ilk kez 1969 yılında yayınlanmıştır. İkinci kitap Yıl 1918, üçüncü kitap Kederli Sabah adını taşır.

Yapıtları

Aelita (Rusça: ?????? , 1922?1923) – bilimkurgu öykü
Arabaların İsyanı (Rusça: ???? ?????, 1925) – oyun
Mühendis Garin’in Hiperboloidi (Rusça: ??????????? ???????? ?????? , 1925-1927) – roman
Mavi Kentler (Rusça: ??????? ??????, 1925) – öykü
Engerek (Rusça: ?????? , 1928) – öykü
Azap Yolları (Rusça: ???????? ?? ?????, 1921-1941) – üçleme
İki Kız Kardeş (Rusça: ??????, 1922)
1918 Yılı (Rusça: ????????????? ???, 1928)
Kederli Sabah (Rusça: ?????? ????, 1941)
Birinci Petro (Rusça: ???? I, 1929-1945, bitmemiş) – tarihi roman
Kara Altın (Göçmenler) (Rusça: ?????? ?????? (?????????), 1931) – tarihi roman

Kaynakça

1. (Rusça) Krugosvet Ansiklopedisi – Aleksey Tolstoy maddesi
2.Azap Yolları – İki Kız Kardeş, Aleksey Tolstoy, Evrensel Basım Yayın 2003 baskısının kapak yazısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here