Lazuri Notkvamepe – Lazca Deyimler ve Atasözleri (Laz Dili ve Alfabesi, Alfabe Kullanımı ve Diyalektolojik Özellikleriyle) – Kamil Aksoylu

Bu kitap Kâmil Aksoylu’nun Laz dili ve kültürü alanında yayımlanan ikinci kitabıdır. Çalışmada deyimler ve atasözlerinin yanı sıra ön bilgi olarak Lazcanın konuşulduğu yerler, Laz dili ve alfabesi ve Lazca diyalektler üzerine genel bilgilere de yer verilmiştir. Lazca üzerine pek bilgi sahibi olmayanlar açısından bu bilgilerin faydalı olacağını umuyoruz.

Bir dil sosyal, ekonomik ve benzer kaygılardan dolayı küçük yaş grubunu kaybediyorsa dilbilimcilere göre ciddi anlamda tehlike altındadır. Çünkü konuşan sayısı sürekli azalmaktadır. Önlem alınmazsa birkaç kuşak sonra konuşanı kalmayacaktır. Ve yine dilbilimcilere göre bir dilin konuşanı yoksa artık ölü bir dildir. Dilini ve kültürünü kaybeden toplumun yok olması kaçınılmazdır.

Ve bir dilin yok olması sadece o dili konuşan toplumun bir kaybı olmayıp aynı zamanda dünya içinde bir değerin yok olmasıdır. Bu bağlamda bu çalışma, bu değerlerin yok olmasından kaygı duyabilen herkesi yakından ilgilendirmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Lazuri Notkvamepe – Lazca Deyimler ve Atasözleri
(Laz Dili ve Alfabesi, Alfabe Kullanımı ve Diyalektolojik Özellikleriyle)
Kamil Aksoylu
Genesis Kitap / Araştırma Dizisi
Kapak Tasarımı : Leyla Çelik
Lazca,Türkçe
Ankara, 2012, 1. Basım
216 s

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here