Salgın Hızı ve Sokaklar – Dr. Suat Kamil Aksoy

Sevgili arkadaşlar burada öyle kanıta dayanmayan mantık yürütmelerle kimi aykırı sözler bulmanın peşinde oldum. Ne yapalım ben buyum. Yazdığım iktisat metninin de derdi aynıydı.

Neyse salgın konusunda daha önce de beyan etmiştim. Evlere kapanmanın yayılma hızında herhangi bir düşüş yapmayacağını dile getirmiştim. Sadece salgın içerisinde yayılacağı kitle daralacağı için sonuçta daha az can alacaktı. Tabi biz bu sonuca ulaşmadan önce salgını durdurmanın peşinde olacaktık ve  önemli olan hızı düşürmekti. Salgın çok yaygın olmadığı oranda bir çok ileri yaştaki kişiye virüs BULAŞMAMIŞ oldu. Bu pratikteki ölüm oranını da azaltmış olmalıdır.

Salgın hızını yavaşlatacak olan şey esas olarak temas ve temas mesafesidir. Corona sokakta değil bir başka insandadır. Sokak ise gayet güvenlidir. Bu nedenle yasaklanması saçmadır.

Şimdi evlere kapanmanın yayılma hızını artırma olasılığından bahsedeceğim. Evet bu durum kitleyi daraltıyor ama içerisinde virüs bulunan topluluğun iç mesafesi eve kapanma yoluyla  kısalmış oluyor. Yani evlere kapanma yayılma hızını yükselten bir etkide bulunuyor. Aslında olması gereken şey evde ya da sokakta insanlar arası uzaklığın artırılmasıdır. Eğer birisi kendi evinde bir başkasına sokakta olabileceğinden daha yakındaysa hız doğal olarak artar. Bu kişi sokağa çıkmak suretiyle bir başkasıyla olan mesafesini artırabiliyorsa sokağa çıkmalıdır.

Şimdi gelelim bundan üç hafta önce gerçekleşen sokağa çıkma yasağının sonuçlarına. Ben elbette bu sözleri söylerken Fahrettin Koca tarafından açıklanan rakamların istatistik değer taşıyacak bir biçimde yani keyfi değil kurallı olarak ortaya konduğunu kabul ediyorum. Yani varsayım odur ki açıklanan can kaybı rakamları gerçekten son yirmi dört saat içerisinde corona pozitif olarak kayda girmiştir. Son üç gün içerisinde bu sayılara bakarak virüsün yayılma hızında bir düşüşten bahsedemiyoruz. Hatta yükselmeler oluyor. Halbuki bu yasaklara denk gelen günler dışında yayılma hızı düzenli olarak düşmekte idi. Elbette üç tane rakam istatistik olarak kanıt teşkil etmez.

Ama olsun ben üç haftadır bu günleri bekliyordum ve tahminime uygun gelişmeler olması benim suçum değil. Elbette şimdi o dört günlük sokağa çıkma yasağının son gününe denk gelen sayı yarın açıklanacak. Bu rakam tahminimce yine beni haklı çıkaracak. Ardından dört gün boyunca salgın hızında düzenli bir azalma göreceğiz. Tabi bunun ardından tekrar üç günlük yasak gelecek ve o günlerde de başka bir şey göreceğiz.

İşte ben de o zaman felsefenin yararlarıyla ilgili bir şeyler yazmaya kalkışcam .  :))
Dr. Suat Kamil Aksoy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here