Yamaç – İvan Aleksandroviç Gonçarov

“Rayski’de çoğu zaman, 1840-1850’lerde dostum olan birçok insanı görür gibi oluyordum. Onlar da sistemli çalışmaktan hoşlanmıyorlardı.”
Gonçarov

19. yüzyıl Rus ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Gonçarov, ölmeden önce tamamladığı son kitabı Yamaç’ta, Oblomov’da olduğu gibi yine kahramanıyla öne çıkıyor. Gonçarov, kahramanı Rayski’nin ahbabı İvan İvanoviç’le ve kadınlarla ilişkisini anlattığı Yamaç’ta, 19. yüzyıl Rus toplumunun resmini çizerken, eleştiri ve tespitlerini de başkarakteri üzerinden dile getiriyor.

Gonçarov’u yalnızca Oblomov ile hatırlayan okurlar için Yamaç, yazarı yeniden keşfetme imkânı sunuyor.

“Gonçarov, Rayski’nin kişiliğinde “Sanatsal Oblomovculuğu”, “boş yere heba olan Rus yeteneğini” okura anlatmaktadır. Öte yandan, kahramanını sert bir dille eleştirirken, onun yaşam, sanat, aşk üzerine gereksiz heyecanını da yermektedir.”
Ergin Altay
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Yamaç
İvan Aleksandroviç Gonçarov
Çeviri: Ergin Altay
İletişim Yayınevi / Dünya Klasikleri Dizisi
İstanbul, Mayıs 2011, 1. Basım
904 sayfa

Yamaç – İvan Aleksandroviç Gonçarov” üzerine bir yorum

  1. Gogolun burununu buradan okudum.tesekkurlr.baska online okuyablicegim oykuler var mi?link verirseniz sevinirim.su ara yanimda kitap tasiyamiyorum.Burunu okumak sahaneydi.yardimci olursaniz sevinirim.

Yorum yapın

Daha fazla Romanlar
Varlıkla yokluk arasında – Sadık Güvenç

Sadık Hidayet’in 1937’de yayımladığı romanı Kör Baykuş, Behçet Necatigil tarafından çağdaş İran edebiyatından Türkçeye çevrilen ilk romandır (1977 Varlık Y.)...

Kapat