Kızıl Süvariler – İzak Babel

İzak Babel yirmi altı yaşında, insanlık tarihinin en önemli çarpışmalarından birine, Ekim Devrimi’nin kaderini belirleyen Polonya-Sovyetler savaşına, gazeteci ve asker olarak katıldı. Ve yaşadıklarından, edebiyat tarihinin en etkileyici savaş karşıtı öykülerini çıkardı; savaşın insan üzerindeki etkisini, her koşulda insan olmanın destanını yazdı. Parlak bir hayalgücünün duru ve sakin bir anlatımla iç içe geçtiği öyküler, yaşanan gerçeği bütün sarsıcılığıyla sergiliyor.

Maksim Gorki, Babel’in hep bir ironi havası taşıyan öyküleri için, “insanlara gönderilmiş öyküler” diyordu. İlya Ehrenburg, Kızıl Süvariler’i değerlendirirken, “Fantezinin gücüyle her şey sarsılmış; hatta fantastik olduğunu söylüyorlar kitabın. Fakat Babel ne gördüyse onu yazmış,” şeklinde bir sonuca varıyor.
Genç Borges içinse, üslubundaki şiirsellik bazı sahnelerinin tarifsiz şiddetiyle tam bir tezat oluşturmakta.
Kızıl Süvariler, Ergin Altay’ın Rusça aslından yaptığı yetkin çevirisiyle, Türkçede ilk kez eksiksiz yayımlanıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

İzak Babel?in toplu öykülerinin ilk cildi olan ?Odessa Öyküleri?, bir süre önce bu sayfada gösterilmişti. Türkçede ilk kez eksiksiz bir şekilde yayımlanan ?Kızıl Süvariler? ise, Babel?in toplu öykülerinin ikincisi. Yazar bu uzun öyküsünde, gazeteci ve propagandist olarak bizzat yer aldığı, Ekim Devrimi?nin kaderini belirleyen Polonya-Sovyetler savaşını anlatıyor. Şaşırtıcı kurgusu ve canlı karakterleriyle dikkat çeken öykünün diğer bir özelliği, savaş karşıtı metinlerden olması. Babel, savaşın baştan sona bir panoramasını çizerken, bu acımasız kapışmanın insanın kişiliğinde yarattığı yıkımı ince detaylarla resmediyor. (Radikal Kitap Eki,25/05/2012)

Kitabın Künyesi
Kızıl Süvariler (Toplu Öyküler 2)
İzak Babel
Can Yayınları / Öykü Dizisi
Çeviren: Ergin Altay
İstanbul, Mayıs 2012, 1. Basım
200 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here