1968 Devrimci Eğitim Şurası / Şuraya Katılanlar

ŞURAYA KATILANLAR
DENETLEME KURULU
Cevat GERAY
Dursun KUT
Rıfat KELECİOĞLU

ONUR KURULU
Cahit ÖZTELLİ
Halil KAYA
Osman N. KOÇTÜRK
Mustafa DEĞİRMENCİ

BÖLGE TEMSİLCİLERİ
Dursun UÇAR
Hasan KESKİN
Hüseyin AKGÜN
İbrahim İŞYAR
Mustafa KANDEMÎR
Mustafa ONAR
Nabi ÇINAR
Sadrettin EYÜBOGLU
Talip APAYDIN

TÖS ŞUBE TEMSİLCİLERİ
ACIPAYAM (Denizli)
Muzaffer ERSOY

ADANA
Muzaffer PATIROĞLU
Şükran ERDEM
Ülker İNCİRLİOGLU
Ziya DARENDELİ

ADAPAZARI (Sakarya)
Burhan BURSA
Fikri ÖZBEY
ADIYAMAN
Bekir ÖNDER

ADİLCEVAZ (Bitlis)
Nebi ŞANLI

AFYONKARAHİSAR
BeytuUah KARA YAĞMURLAR
Hüseyin OĞUZ

AKÇAKALE (Urfa)
Abdurrahman SARAÇOĞLU

AKÇAKOCA (Sakarya)
Nihat ERSÎN

AKDAĞMADENİ (Yozgat)
Emin SEVİNÇ
Nail TAŞKINSOY

AKHİSAR (Manisa)
Ali Nazım ORAN

AKSARAY (Niğde)
Şahin ÇALIŞKAN

AKŞEHİR (Konya)
Recep Mithat KAÇAR

AKYAZI (Sakarya)
Bilâl BİLMİŞ

ALACA (Çorum)
Sefer ESENDAL

ALANYA (Antalya)
Turgut GÜZELKARA

AMASYA
Mehdi KANAR

ANAMUR (İçel)
Abdülkadir BULUT

ANKARA
Erdoğan GÜNEY
Feyzullah ERTUĞRUL
Hüseyin AŞIK
İsmail KARAAHMETOĞLU
Kadir MERT
Kemal NOYAN
Mahmut KELECİOĞLU
Mehmet DURUKAN
Mehmet EMİRALİOĞLU
Nebi DADALOĞLU
Necdet TARKAN
Osman BOLULU
Tevfik YILMAZ

ANTALYA
A. Ham di ESMER
İbrahim SOLAK

ANTAKYA
Mithat KABAALİ
Mehmet KESKİN

ARAÇ (Kastamonu)
Rıfkı ACAR

ARDAHAN (Kars)
Kurban GÜNGÖREN

ARDANUÇ (Artvin)
Yaşar ÖZKAN

AŞKALE (Erzurum)
Fikret SAĞSÖZ

AYANCIK (Sinop)
İdris YILMAZ

AYDIN
Halil İbrahim AYDIN

AZDAVAY (Kastamonu)
İsmail BIYIKLI

BABAESKİ (Kırklareli)
Tahir ÇELİK

BAFRA (Samsun)
Selim KURNAZ

BANDIRMA (Balıkesir)
Kemal OZAR

BARTIN (Zonguldak)
Salih DEMİRCİ

BAYINDIR (İzmir)
Hulusi ÖNÜR

BERGAMA (İzmir)
Ali BİLHAN
Osman ŞAHİN

BESNİ (Adıyaman)
İbrahim KARABIYIK

BEYŞEHİR (Konya)
Kâzım GÜR
Mehmet ŞİMŞEK

BİGA (Çanakkale)
Ahmet KUŞ

BİLECİK
O. Baki GÖK

BİSMİL (Diyarbakır)
Ahmet ORAKÇI

BOĞAZLIYAN (Yozgat)
Cafer ÖZTAŞ
Çakır ARSLAN
Mehmet AÇIKGÖZ

BOLU
Ramiz AYDIN

BORÇKA (Artvin)
Servet ERSOY

BOYABAT (Sinop)
Mehmet DEMÎRCİ

BOZÜYÜK (Bilecik)
Osman VURAL

BUCAK (Burdur)
Mahmut SOYLU

BULANCAK (Giresun)
Yüksel APAYDIN

BURDUR
Gıyas AY

BURSA
Beynaz ÖZTAŞ
Halil ÖZTAŞ

CİDE (Kastamonu)
Ali SAMSA

ÇAN (Çanakkale)
Şükrü EKİN

ÇANKIRI
Cafer ÖZTÜRK
Ziya ÖZKAN

ÇARDAK (Denizli)
Ünal AKINCILAR
ÇARŞAMBA (Samsun)
Mustafa ÖZCAN
ÇAY (Rize)
İsa OĞUZ

ÇAYCUMA (Zonguldak)
A. Nuri GÜNTEKİN

ÇAYELİ (Rize)
Ali İNCEKARA

ÇAYIRALAN (Yozgat)
Rasim YAZIR

ÇERKEŞ (Çankırı)
Hulusi GÖKÇE

ÇİÇEKDAĞ (Kırşehir)
Ramazan GENÇ
ÇORLU (Tekirdağ)
Hamdi DERYA
ÇORUM
Rasim BAKIRCI
ÇUBUK (Ankara)
Arif DALYAN
D
DAZKIRI (Afyon)
Ziya DOĞAN

DELİCE (Ankara)
Yaşar TANRIVERDl

DEVREK (Zonguldak)
Mustafa ABACI

DİNAR (Afyon)
Yusuf ÇELİKDEMİR

DİVRİĞİ (Sivas)
Abidin ÇANKAYA

DOĞANHİSAR (Konya)
Ahmet KILINÇ

DOĞANŞEHİR (Malatya)
Çevri ÖZLÜ

DÜZCE (Bolu)
Mehmet AYDİN

EDİRNE
Ahmet KORA

EFLANİ (Zonguldak)
Mehmet AYDIN

ELBİSTAN (Maraş)
Salih SÖYLEMEZOĞLU

EMİRDAĞ (Afyon)
Ramazan GÜZLE

ERBAA (Tokat)
Necip AYTAN

EREĞLİ (Konya)
Mahmut ÖZGÜVEN

EREĞLİ (Zonguldak)
Ali Haydar YAZKURT

ERMENEK (Konya)
Abdullah DİKÎCİ

ERZİNCAN
Behzat AY

ERZURUM
Ekrem ALTIN

ESKİŞEHİR
Alaettin NACAK
Ahmet ÜLKER
Aıif ÖZTÜRK
Rüştü BOZKURT
Selçuk ÖNK

FETHİYE (Muğla)
Ahmet Nuri DEMİROĞLU
Zeki ERDOĞAN

GAZİPAŞA (Antalya)
M. Cemal GÜLTEKİN

GELİBOLU (Çanakkale)
Ali Reşat ÖZYURT

GEREDE (Bolu)
Abdullah ÖZÇELİK
Güven KAYALAR
Metin Köse

GERZE (Sinop)
Kamber KUTLU

GEYVE (Sakarya)
Mehmet BAYSAL

GÖLBAŞI (Adıyaman)
Ökkeş ŞAHÎN

GÖLCÜK (Kocaeli)
Refik AKSOY

GÖLKÖY (Ordu)
Yaşar ÇELİK

GÖLPAZARI (Bilecik)
Lütfü YALÇINKAYA

GÖNEN (Balıkesir)
İlyas ŞAN

GÜLNAR (İçel)
Hilmi ŞİMŞEK

GÜLŞEHİR (Nevşehir)
Kemal EROL

GÜNDOĞMUŞ (Antalya)
Ahmet ATAY
513
H
HAMİDİYE (Eskişehir)
Ömer ÜNALAN

HANAK (Kars)
Cemal TURAN
Fevzi IŞIK

HAYRABOLU (Tekirdağ)
Adem YELES

HENDEK (Sakarya)
Servet BAĞDAT

HORASAN (Erzurum)
Halil ÇİFTÇİ
Recep ÇETİNKAYA

IKİZDERE (Rize)
Ensar ALBAYRAK

İMRANLI (Sivas)
Recep ZORLU

İNEGÖL (Bursa)
Mehmet BUZLUK
Ümit GÖKBULUT

İSKENDERUN (Antakya)
İdris BERBER

İSTANBUL
Aydın ARIKÖK
Hasan ÇELİKEL
Şemsettin DEVECİ

IZMIR
Ferhat ASLANTAŞ

IZMIT
Habip BARUT

İLGAZ (Çankırı)
Şaban ŞENOCAK

İSPARTA
Erol TEKİN
Veli ASAN

KADİRLİ (Adana)
Tufan Çetin ÇITIRÏK

KAMAN (Kırşehir)
Remzi ESEN

KANDIRA (Kocaeli)
Adem YILDIZHAN

KANGAL (Sivas)
Hüseyin AKTEKİN

KARABÜK (Zonguldak)
Şaban ÖZ

KARACABEY (Bursa)
Faik YILDIZ

KARAMAN (Konya)
Ali BÜYÜKAKKUŞ

KARASU (Sakarya)
Taşkın İNAN

KARTAL (İstanbul)
Pakize TÜRKOĞLU
Refet ÖZKAN

KARŞIYAKA (İzmir)
Süleyman DİNÇER

KASTAMONU
Mehmet SAZAK

KAŞ (Antalya)
Sabri ÂKAY

KAVAK (Samsun)
Kâmil KIRAN

KAYSERİ
Hakkı YALÇIN

KEÇİBORLU (İsparta)
M. Ali ERYİĞİT

KEPSUT (Balıkesir)
Refik ADAK

KESKİN (Ankara)
Fikret BARAN
Rıza BARAN

KEŞAN (Edirne)
Mehmet ÖZCAN

KİRAZ (İzmir)
Mustafa TEKER

KIRIKHAN (Hatay)
Aziz KARACALIK

KIRIKKALE (Ankara)
Derviş ASLAN

KIRLARELİ
Has.an CABBAR

KIRŞEHİR
Osman ÇOBANOĞLU

KONYA
Ali BULUT

KORKUTELİ (Antalya)
Ali TOPAL

KOZAKLI (Nevşehir)
Nusret YILDIRIM

KOYULHİSAR (Sivas)
Şerif FIRTINA

KÖYCEĞİZ (Muğla)
Sadık GENCER

KULA Manisa)
Çevik DEMİREL

KURŞUNLU (Çankırı)
Yusuf ONACAK

KUYUCAK Aydın)
Mehmet ÇİFÇİ

KÜTAHYA
Kadir DURAN

LADİK (Samsun)
Mevlüt ARSLAN

LÜLEBURGAZ (KırklareU)
Emrullah ÖZTÜRK

MALATYA
Abdullah DURDU

MALAKARA (Tekirdağ)
Arif YILDIRIM

MANİSA
Ncrime TONGUÇ

MANYAS (Balıkesir)
İlhami ATİK
Şemsi KURTBAY

MARDİN
Esat NAYIR

MECİTÖZÜ (Çorum)
Salim KARA

MERSİN
Halil DÖNERTAŞ

MERZİFON (Amasya)
Satılmış UZUN

MESUDİYE (Ordu)
Bahaettin COŞKUN

MİLAS (Muğla)
Abdullah TEMİZEL
Cemile TEMİZEL

MUCUR (Kırşehir)
İhsan KILIÇ
Mehmet KELKİT

MUĞLA
Bahaettin UYAR

MUŞ
Necdet Kemal AKALIN
M. KEMALPAŞA (Bursa)
Behçet YILDIZ

NAZİLLİ (Aydın)
Şerafettin KAHVECİOĞLU

NİĞDE
Ahmet BAĞCI
İsa SARIASLAN

NİKSAR (Tokat)
Ahmet ŞAHİN
Mustafa KÜPÇÜ

NİZİP (Gaziantep)
Hamza GÜNGÖR

ORDU
Hüseyin TOPRAKOĞLU

ORHANELİ (Bursa)
Yasin ŞAHIN

OSMANİYE (Adana)
Kadir HOLDÜR
Şener ATEŞ

ÖDEMİŞ (Aydın)
Mehmet ŞABAN

PAMUKOVA (Sakarya)
Kemal IŞIK

PATNOS (Ağrı)
Lâtif HACISÜLEYMANOĞLU

PAZARYERİ (Bilecik)
Mustafa YALMACILAR

PINARBAŞI (Kayseri)
Ayten DACAK

PÜLÜMÜR (Tunceli)
Hasan FIRAT

SAMSUN
Ahmet Nuri MAClT
Kasım ALTIN

SANDIKLI (Afyon)
İbrahim ÇİMEN

SAPANCA (Sakarya)
Sabahattin TAŞ

SARAY (Tekirdağ)
Cevdet AKTAŞ

SARA YÖNÜ (Konya)
Mevlüt YALÇINKAYA

SARIKAMIŞ (Kars)
Maksut ŞAHİN

SELÇUK (İzmir)
İzzettin TÜRKMEN

SİLİFKE (İçel)
Mehmet IŞIK

ŞARKİKARAAĞAÇ (İsparta)
İzzet AKSU

ŞARKIŞLA (Sivas)
Hayrettin KARADEMÎR
Sabit ÇITIRIKKAYA

TARSUS (İçel)
Mehmet ALIÇ
Mehmet TURGUT
Tülây KURNAZ

SİLVAN (Diyarbakır)
Ahmet LAÇIN

SİMAV (Kütahya)
Himmet İNCE

SİNOP
İsmet AKILLI

SİVEREK (Urfa)
Şerif KARACADAĞ

SOMA (Manisa)
İbrahim ÖZCAN

SUNGURLU (Çorum)
Osman HÖÇÜKOĞLU

SUSURLUK (Balıkesir)
Cemalettin KILIÇ

SUSUZ (Kars)
Emin TÜRKER

SÜRMENE (Trabzon)
Selâhattin KALAFAT

ŞEBİNKARAHİSAR (Giresun)
M. Kemal YILDIRIM

ŞEFAATLİ (Yozgat)
Halil ARSLANDOĞAN

ŞUHUT (Afyon)
Abdullah Sabri AKAR

TAŞLIÇAY (Arğı)
Cihat ARIKAN

TAVŞANLI (Kütahya)
Lütfi BİLGİN

TEFENNİ (Burdur)
Ali KARA

TEKİRDAĞ
Öksel DEMİR

TERME (Samsun)
Ahmet AKBULUT

TİREBOLU (Giresun)
Sabahattin TAN

TOKAT
Mustafa YILMAZ

ULUBEY (Ordu)
Şeker Genç

ULUBEY (Uşak)
ibrahim ALKAN

ULUS (Zonguldak)
Cafer GENCEL

VEZİRKÖPRÜ (Samsun)
Bahri KÖSEÜGLU

YALVAÇ (İsparta)
İbrahim YAVUZ
Yunus YILDIRIM

YATAĞAN (Muğla)
Saadet KEMİKSİZ

YENİCE (Çanakkale)
Emin Remzi GÜLCAN

ZARA (Sivas)
Zekeriya ÇAKMAK

ZİLE (Tokat)
Hüseyin Elibol
TORBALI (İzmir)

Bekir ÇELİKAĞ
Kâzım SAYMAN

TOSYA (Kastamonu)
Ali GÜL

TRABZON
Hüseyin HIZAL

TURGUTLU (Manisa)
Cengiz ŞENGÜL

UŞAK
Süleyman ÖZDEMİR

UZUNKÖPRÜ (Edirne)
Orhan KUNDAKÇI

ÜNYE (Ordu)
Fahri SOYDAN
İbrahim KÜÇÜK

VİZE (Kırklareli)
Sami TOYGAR

YENİŞEHİR (Bursa)
Fuat CİNCİOĞLU

YEŞİLYURT (Malatya)
Hasan ÇINAR

YOZGAT
M. Hayri İNCİ

ZONGULDAK
Ali Şakir ÖZTÜRK
Erdoğan BAŞARAN

GENÇLİK TEMSİLCİLERİ
ANKARA ÜNİVERSİTESİ

Eğitim Fakültesi
Ekrem OZTÜRKER

Siyasal Bilgiler Fakültesi
Kudret ULUTÜRK
Olcay GİRGlÇ
Necati KABAY
Sami URFALI

Tıp Fakültesi
Kâmil Sedat UYAR

ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Aydın GÜRPINAR
İskender ODABAŞIOĞLU
Madjid Rasi MEHDlZAT
Metin TURGUT
Özcan CİĞER

YÜKSEK OKULLAR
Basın Yayın Yüksek Okulu
Cumhur ATALAY
Yavuz TARAKÇIOGLU

Ankara Yüksek Okullar Talebe Birliği
Galip ALTIN
Şerafettin ARBULUT
Şevki ÜZÜN
Yasin ÖZTEKIN
Zeki SARUHAN

Fikir Kulüpleri Federasyonu
Alev ATEŞ
Asuman ERDOST
İnanç KUTLUER
Mümtaz KOTAN
Tuncer EŞSIZHAN

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrenci Birliği
Ali ÇINAR
Aydoğan BÜYÜKOZDEN
Ayhan BAŞARAN
Çetin UYGUR
Enver NALBANTOĞLU
Erol KARAÇAM
Fahri ARAL
Faruk PEKİ N
Gülsüm EBCİOĞLU
Güner YÜREKLİ
Hasan ERİŞ
Hasan YALÇIN
Isıtan GÜNDÜZ
Kemal PARLAK
Masis KÜRKÇÜGİL
M. Emin ALPAN
Nabi YAĞCI
Osman S. AROLAT
Ragıp ZARAKOLU
Sıtkı COŞKUN
Toygun ERARSLAN
Yücel GÜRSEL
Türkiye Millî Gençlik Teşkilâtı
Kâzım KOLOĞLU
Osman KİPER
519

İŞÇİ TEMSİLCİLERİ
BÜRO İŞÇİLERİ SENDİKASI (BİS)

Murat ORAL
Uğur CANKOÇAK

DEVLET DEMİRYOLLARI İŞÇİLERİ FEDERASYONU (DYF-İŞ)
Sıtkı M. ERİNÇ
Bedriye ULUCAN

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (DİSK)
Ehliiman TUNCER
Erdoğan KALIPÇIOGLU
Hilmi GÜNER
Kemal SÜLKER
Şinasi KAYA

GENEL ? İŞ
Doğan ERASLI
Sacit KATLANDUR

GES ? İŞ
Hamdi TURAM
Mustafa SARI

ÜNİVERSİTE VE OKUL HADEMELERİ SENDİKASI
Ahmet BENLİ
Ali NALBANT
Cafer ÖZTÜRK
Cemal UZUN
Hikmet AYYILDIZAKAL
Kâmil YILDIZ
Mustafa KESKİN

MESLEK KURULUŞLARI
ADALET ÖRGÜTÜ
Aytekin TÜZÜNATAÇ
İsmet ERDEMOGLU

ASİSTANLAR SENDİKASI
Doğu PERİNÇEK
Erdoğan GÜÇBİLMEZ
Günal AKBAY
Kurthan FİŞEK
Osman YİĞİT
Şemsettin ERKÖSE
Tuna EKİM

İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ SENDİKASI (İLK ?SEN)
Kenan KELEŞ
Ali AYHAN
Dadaş AKBAŞ
İsmail BAŞBUĞ
Musa ALP

TARIMCILAR
Abdi ÖZKÖK

TOPLUMCU AVUKATLAR DERNEĞİ
Rauf ÇAPAN
Şanlı ASLANGÜL

TÜRK DİL KURUMU
Prof Dr. Gündüz AKINCI
Hikmet DİZDAROGLU
Y. Müh. Mehmet SALIHOGLÜ

TÜRK EDEBİYATÇILAR DERNEĞİ
Can YÜCEL

TÜRKİYE TEKNİK ÖĞRETMENLER SENDİKASI (TÜTÖS)
Mehmet Emin ZORKUN
Gültekin KURDOĞLU
îlhan AKHUN
Kemal DİNÇEL

MİMARLAR ODASI
Genel Merkez
Maruf ÖNAL
Ergun UNARAN
Vedat DALOKAY
Ankara
Yılmaz İNKAYA
Şevki VANLI
İstanbul
Demirtaş CEYHUN
Turgut CANSEVER

EĞİTİM, BİLİM VE SANAT ALANINDA TANINMIŞ KİŞİLER
M. Rauf İNAN
Adalet AGAOGLU
Metin AND
Nezihe MERÎÇ
Sevgi ŞANLI

ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ÜYELERİ VE YARDIMCILARI
Prof. Dr. Rasim ADASAL
Prof. Dr. Muammer AKSOY
Doç. Dr. Ahmet Necdet SÖZER
Doç. Dr. Bozkurt GÜVENÇ
Hıfzırrahman Raşit ÖYMEN

RESMÎ KİŞİLER
Danıştay Üyesi Alpaslan KAYAN
Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müfettişlerinden Mustafa DAYIOGLU
Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müfettişlerinden Reşat OĞUZ
Yüksek Su Mühendisi Numan ATAMAN
Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet TOKSOY

BASIN TEMSİLCİLERİ
Arif GELEN
Emel UYGUR
İlhami SOYSAL
İsmet KÜR
Mustafa EKMEKÇİ
Muvaffak ŞEREF

HALK TEMSİLCİLERİ
Abdülgafur DEMİR

DEVRİMCİ EĞİTİM ŞURASI
İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ Sayfa(Bş-Bt):5-8

GENEL BAŞKAN FAKİR BAYKURT?UN DEVRİMCİ EĞİTİM ŞÜRASI?NI AÇIŞ KONUŞMASI Sayfa(Bş-Bt):15-28

KOMİSYON – 1 DEVRİMCİ EĞİTİMİN AMAÇLARI İLKELERİ YÖNTEMİ Sayfa(Bş-Bt):29-36

KOMİSYON – 2 GERİ KALMIŞ ÜLKELERİN EĞİTİMİ ÜZERİNDE EMPERYALİST ve KAPİTALİST ETKİLERİ Sayfa(Bş-Bt):37-115

KOMİSYON – 3 ANAYASADA EGlTİM İLKELERİ ve ÜLKEMİZDEKİ TEMEL ÇELİŞKİLER Sayfa(Bş-Bt):117-138

KOMİSYON – 4 BUGÜNKÜ EĞİTİM KURUMLARI ve YENİ KURUMLARA İHTİYAÇ Sayfa(Bş-Bt):139-250

KOMİSYON – 5 TÜRK TOPLUMUNUN KÜLTÜR ve SANAT SORUNLARI Sayfa(Bş-Bt):251-300

KOMİSYON – 6 TÜRK EĞITIMINDE ÖĞRENCI SORUNLARI Sayfa(Bş-Bt):301-366

KOMİSYON – 7 KÖY ENSTİTÜLERİ UYGULAMASINDAN ÇIKAN SONUÇLAR Sayfa(Bş-Bt):367-394

KOMİSYON – 8 EKONOMİK ve TEKNOLOJİK AÇIDAN DEVRİMCİ EĞİTİM Sayfa(Bş-Bt):395-422

KOMİSYON – 9 TÜRK EĞİTİMİNDE ÖĞRETMENİN YERl ve SORUNLARI Sayfa(Bş-Bt):423-474

KOMİSYON – 10 TÜRK EĞİTİMİNİN PLANLANMASI Sayfa(Bş-Bt):475-498

ŞÛRA BİLDİRİSİ Sayfa(Bş-Bt):499-502

TÜRKİYE ÖĞRETMENLER SENDİKASI GENEL BAŞKANI FAKİR BAYKURT?UN KAPANIŞ KONUŞMASI Sayfa(Bş-Bt):502-505

DEVRİMCİ EĞİTİM ŞÜRASI’NDAN NOTLAR Sayfa(Bş-Bt):507-508

ŞÜRA’YA KATILANLAR Sayfa(Bş-Bt):509-521

1968 Devrimci Eğitim Şurası / Şuraya Katılanlar” üzerine 2 yorum

  1. O çalışmaya ,Gerede temsilcisi sıfatıyla katıldım.Ayrıca oluşturulan komisyonların birisinde de yer aldım.O komisyondan aklımda kalan tek isim CAN YÜCEL’dir.Sevgili Başkanımız FAKİR BAYKURT’un etkileyici konuşmaları hala kulaklarımda.Başımı çevirip salona baktığımda arkalarda Prof.ÇETİN ÖZEK ve öğrenci grubu(aralarında MASİST KÜRKÇÜGİL) biraz beride piposu ile (yanılmıyorsam) ÖZDEMİR NUTKU ve Siyasal Bilgiler salonunu dolduran öğretmen arkadaşlarım.Hepsi capcanlı belleğimde.Yine bugün belleğimde olan “tebessümlük”birkaç küçük tartışma:”Devrimci Eğitim Şurası”mı “Devrim İçin Eğitim Şurası”mı? Bozkırdaki Çekirdek’i yazan KEMAL TAHİR, hain mi? Değil mi? Güzel günlerdi…

  2. Çok anlamlı ve hayali cihan değer anılar..
    Şuraya Torbalı temsilcisi olarak katılmıştım. Elbette tartışmalar oluyordu ancak yüreği ülke sevgisiyle dolu her yaştan ve ‘eğitim’ kavramının kapsadığı her alandan temsilci vardı. Bakanlık bürokratları, akademik kariyerli hocalar, sanatçı ve yazarlar tahta sıralarda 4-5 gün bir arada oturdular.
    O yılların ülke sorunlarına sahiplenmekte taşıdığı coşkuyu özlüyorum.

Yorum yapın

Daha fazla Eğitim
Devrimci Eğitim Şûrası Bildirisi

Devrimci Eğitim Şûrası Oturum Başkanı Cemal BAŞBAY ? Onuncu Komisyon raporunu da onaylamış bulunuyorsunuz. Böylece, yirmisi basılmış, üçü basılmamış 23...

Kapat